En doğal istek

Antalya Adliyesi’nin bayan çalışanları ile avukat anneler en doğal hakları olan bebek emzirme ve bakım odasının yapılmasını istedi

En doğal istek

Antalya'da yeni doğum yapan anneler, adliyede bebeklerinin altlarını değiştirip bakımlarını yapabilecekleri bir oda olmadığı için büyük sıkıntı çekiyor. Adliye çalışanları ile avukat anneler de aynı sorunla karşı karşıya olduklarını belirtirken soruna acil çözüm bulunması istendi.

HEMEN YAPILMALI
Antalya Barosu Genel Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu, bu sorunu Antalya Barosu'nun son genel kurul toplantısında dile getirerek acil olarak çözüm bulunmasını istedi. Antalya Barosu Genel Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu adına açıklama yapan avukat Nur Deniz Toklu, "Mevcut sistemde çocuk bakım yükü üzerine bırakılmış olanlar ve emzirmeye devam eden kadın meslektaşlarımızın iş yerleri olan adliyede halen bir bebek bakım odası bulunmamaktadır. Oysaki AVM'lerde bile zorunlu olan ve gerçek bir ihtiyaç olan bebek bakım odasının adliyemizde yer almaması dikkat çekicidir" dedi.

MAĞDURİYET GİDERİLSİN
Kurul üyelerinden avukat Aylin Onursev da bu sorunun bir an önce çözülmesini istedi. Onursev, "Kadın avukatların işyeri olan adliyede mutlaka bebek bakım odası bulunmalıdır. Antalya Barosu kadın avukatlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerekir" diye konuştu. Antalya Barosu avukatlarından Azerbaycan asıllı Gülşen Velizade Heydarov ise, 2.5 aylık bebeğinin bakımını adliyede yapabileceği bir yer olmadığını söyledi. Heydarov, "Bebeğimin bakımını adliyede yapamadığım için zorunlu olmadıkça adliyeye gitmiyorum" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN