Silahların gölgesinde

Festival filmi Toz, izleyici ile buluştu. Afganistan’da gerçekleşen çekimler sırasında ekibi silahlı askerlerin koruduğu ifade edildi

Silahların gölgesinde

Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Ulusal Yarışma filmlerinden Toz, izleyici ile buluştu. Game of Thrones dizisinin oyuncularından Tara Fitzgerald da filmin izleyicileri arasında yer aldı. Gösterimin ardından film ekibi, sinemaseverlerin sorularını cevapladı. Yönetmen Gözde Kural, büyük bölümü Afganistan'da geçen filmde yaşanan zorluklara dikkat çekti.

8 SNİPER, 2 BİKSİ KORUDU
İlk olarak 23 yaşında Afganistan'a gittiğini anlatan Gözde Kural, 6 yıldır filmi yapmakla uğraştığını söyledi. Afganistan'daki çekimlerin 23 günde tamamlandığını açıklayan Kural, başrol oyuncusu Öykü Karayel'in Kabil'de çarşıda geçen sahnesinde terör eylemlerine korunmak için 8 sniper (keskin nişancı) ve 2 biksili gerillanın kendilerine çekimlerde eşlik ettiğini anlattı. Filmi ilk önce Mezar-ı Şerif'te çekmeyi planladıklarını dile getiren Kural, "Ancak tam o sırada savaş çıktı. Taliban ilerliyordu. Alt taraftan da DEAŞ Geliyordu. Adeta Kabil'de sıkıştık" ifadelerini kullandı. Gözde Kural, filmin çekileceği yerlerle ilgili sadece belirli kişilere bilgi verdiklerini belirterek, "Güvenlik açığı çok yüksek. Birilerinin yerimizi haber vermesiyle, sadece terör eylemi değil, kaçırılma tehlikesi de söz konusu" şeklinde konuştu.

FİLMİ İZLEMEK BİLE GERİYOR
Öykü Karayel de Afganistan'daki çekimlerin kendilerini çok zorladığını söyledi. Karayel, "Filmi izlerken kendimi orada yalnız görmek bile beni geriyor. Orada yaşadığımız şeyi cümlelerle anlatmak mümkün değil. Öyle bir noktaya geldik ki burkaların içinde bombalı eylemler yapıldığı için burkalı insanlardan korkmaya başladım. Film süresince bizi askerler korudu" dedi.

BİZE ULAŞIN