Zaim’in ‘Rüya’sı için gala yapıldı

Derviş Zaim’in son filmi Rüya gala yaptı. Zaim, filmde Yedi Uyurlar menkıbesine ve menkıbede geçen Kıtmir isimli köpeğe göndermede bulunduğunu kaydetti

Zaim’in ‘Rüya’sı için gala yapıldı
Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma filmlerinden, ünlü yönetmen Derviş Zaim'in son filmi 'Rüya' sinemaseverlerle buluştu. Galanın ardından film ekibi sinemaseverlerin sorularına yanıt verdi. Derviş Zaim, geleneğin bazı örüntülerinin sinemaya nasıl tercüme edilebileceği üzerine fikirler yürüttüğünü, Rüya'nın da bu tarz filmlerinden biri olduğunu söyledi.

ÇEKMEK DELİLİKTİ
Zaim, filmde kullanılan caminin hikayesini de paylaştı. Senaryo üzerine, Mimar Emre Arolat'ın Sancaklar Camisi üzerine çalıştığını öğrenmesiyle gittiği şantiyeyi gezdikten sonra karar verdiğini anlatan Zaim, "Cami inşaatı devam ederken çekim için izin aldık. İnşaat devam ederken film çekmek delilikti. Bir taraftan işçiler çalışıyordu bir yandan da biz çalışıyorduk" dedi.

SON HALKA OLDU
Filmin bir paralel evrenler hikayesi olduğunu anlatan Zaim, "Paralel evrenler hikayesi içerisinde özgürlük, kader meselelerini tartışmaya çalışan bir film olduğunu söyleyebilirim. Bunu yaparken menkıbelere, mitlere, söylemlere de atıfta bulunan bir yapısı var. Mitlerin, söylemlerin, menkıbelerin bu ülkenin sinemasını da güçlendirmekte önemli bir faktör olabileceğini düşünüyorum. Gelenekle ilgili yaptığım filmlerin son bir halkası oldu" dedi.

KITMİR VE DOST
Filmde Yedi Uyurlar menkıbesine ve menkıbede geçen Kıtmir isimli köpeğe göndermede bulunduğunu kaydeden Derviş Zaim, senaryodaki 'Dost' isimli köpeğin de sete girmeye çalışan hırsızları kovalayarak kaçırdığını anlattı. Zaim, sel sahnesi ve toplu konutun yıkılması sahnesinde iç mekan sahnelerini bir deprem simülasyon merkezinde çektiklerini, toplu konutun yıkılmasının da 6 aylık bir çaba sonucunda ortaya çıktığını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN