İri memelerle yaşamak kader değil!

Op.Dr. Sibel Atalay meme büyüklüğü ve tedavileri hakkında önemli bilgiler paylaştı

İri memelerle yaşamak kader değil!
Meme büyüklüğü pek çok kadının ortak sorunu. Kronik sırt ve omuz ağrıları başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa yol açan meme büyüklüğü acaba tedavi edilebilir mi? Plastik Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sibel Atalay meme büyüklüğü ve çözümü konusunda önemli bilgiler paylaştı.

NEDEN BÜYÜR?
Genetik faktörler, hormonal değişiklikler, kilo alma, doğum ve emzirme gibi faktörler sonucunda memelerde büyüme olabileceğini belirten Op. Dr. Sibel Atalay, "Bazı meme kanserleri ve meme hastalıklarında da büyüme olabilir. En sık karşılaştığımız hasta grubu genetik faktörlere bağlı olarak ailesinde meme büyüklüğü olan kişilerdir. Meme büyüklüğüne bağlı olarak en sık karşılaştığımız hasta şikayetleri sırt ağrısı, boyun ağrısı, meme araları ve altlarında pişikler, mantar enfeksiyonları, omuzlarda ağrı, sütyen askı yerlerinde oluklaşma, hareket kısıtlılığı, özellikle yatarken oluşan nefes alıp verme sıkıntısı, uygun kıyafet bulamama ve özellikle genç kızlarda sıkıntıya neden olan toplumda dikkat çekme durumlarıdır" dedi.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Meme büyüklüğünü tedavi etmenin tek yolunun meme küçültme ameliyatları olduğuna değinen Atalay, "Bunun başka türlü bir tedavisi yoktur. Meme küçültme operasyonlarında kişinin memelerinden doku çıkarılarak olması gereken büyüklükte bir meme yapılır. Meme küçültme operasyonu, vücut ölçülerine oranla memelerinde büyüklük ve sarkması olan her yaş grubundaki kadına yapılabilir" diye konuştu.

OPERASYON SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
Meme küçültme operasyonunun yaklaşık 1-3 saat sürdüğünü belirten Atalay, "Hastalarımızı genellikle aynı gün taburcu ediyoruz. Yaralar 7-10 günde iyileşir" diye konuştu.

KANSER RİSKİ
Operasyondan sonra memelerin asla eskisi kadar büyük olmayacağını belirten Atalay, "Genel kilo alımına bağlı hafif büyüme oluşabilir. Meme küçültme operasyonu kesinlikle meme kanseri gelişimine neden olmaz ve kansere yakalanma riskini artırmaz. Tam tersine meme dokusu küçüldüğü için kanserleşme ihtimali olan doku azalır ve dolaylı olarak koruyucu etki sağlar" dedi.
BİZE ULAŞIN