Dünya rekorunu şehitlere adadık

Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde 15 Temmuz şehitlerini 300 kişinin yaptığı dünyanın en büyük ebru sanatı performansı ile andı

Dünya rekorunu şehitlere adadık

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte 100 metre uzunluğunda 2.41 metre genişliğinde ebru teknesi kuruldu. Antalyalılar etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. Turistler de dünya çapındaki bu performansla yakından ilgilendi.

9 TON KİTRE KULLANILDI
Etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Altunkaya da katıldı. Başkan Türel ve Vali Karaloğlu, ebru sanatçıları ile birlikte meydanda kurulan dev ebru teknesine fırça darbeleriyle ilk boyaları attı. 241 metrekarelik bu çalışma, 2.5 aylık tasarım ve hazırlık sürecinde ortaya çıktı. Çalışmada yaklaşık 9 ton ebru sıvısı (kitre) kullanıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu çalışmanın Antalya halkının 15 Temmuz şehitlerini unutmayacağı ve unutturmayacağını gösteren bir sembol olduğunu söyledi. Başkan Türel, sadece Türkiye'de değil dünyada da ses getirecek çok önemli bir etkinliğe imza attıklarını belirterek, "Cumhuriyet Bayramımızın anlamına uygun olarak Antalya gibi kültür başkentine yakışan büyük ve anlamlı bir organizasyona imza atıyoruz. Bu etkinlikle 15 Temmuz'u da bir kez daha hatırlatmak istedik. 15 Temmuz şehitlerini de Çanakkale, Kurtuluş Savaşı şehitleri gibi hiçbir zaman unutmuyoruz, unutmayacağız" dedi.

YENİKAPI RUHU EBRUDA
241 metrekarelik ebrunun üzerinde "Cumhuriyetimizin 93. yılı kutlu olsun" yazısı, Atatürk, 15 Temmuz demokrasi şehitlerinin isimleri, Türkiye haritası, halkın direnişi, tank ve uçak siluetleri, Ömer Halisdemir, Yenikapı ruhunu simgelemek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin portreleri ile Türk bayrağı yer aldı.

BİZE ULAŞIN