Kahreden operasyon

Antalya’da polisin cinayet zanlısını yakalamak için operasyon yaptığı ev ile şahıs yanlış çıktı. Kelepçelenen suçsuz gencin annesi heyecandan kalp krizi geçirince hayatını kaybetti

Kahreden operasyon
Antalya'da polisin cinayet zanlısını yakalamak için yaptığı operasyon kahreden bir olaya yol açtı. Polisin ihbar üzerine gittiği ev yanlış adres çıktı. Gözaltına alınmak istenen kişinin ise cinayet zanlısı olmadığı belirlendi. Operasyon yapılan evde oğlunun gözaltına alındığı gören yaşlı anne kalp krizi geçirip öldü. Cinayet zanlısını yakalamak için yapılan operasyon cinayeti aratmayan bir olayla son buldu.

'PARDON' DEYİP GİTTİLER
Olay, önceki gün saat 12.30 sıralarında Kepez ilçesi Baraj Mahallesi 5894 Sokak'ta yaşandı. Antalya Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne bağlı iki sivil polis, Hamide Yücel'in evine geldi. İddialara göre polislerden biri, silahını çıkartıp evin girişinde arkadaşlarıyla oturan 28 yaşındaki Ali Yücel'i gözaltına almak istedi. Sesler üzerine dışarı çıkan 65 yaşındaki anne Yücel, oğlunun cinayetten arandığı iddiasıyla gözaltına alınmak istendiğini öğrenince fenalaşıp yere yığıldı. Cinayet zanlısını arayan sivil polislerden biri ambulans çağırırken, diğeri yanındaki dosyada bulunan fotoğrafı inceleyince aradıkları kişinin Ali Yücel olmadığını fark etti. Yaşlı kadına oğlu ve polisler tarafından sağlık görevlileri gelene kadar kalp masajı yapıldı ancak kurtarılamadı. Sivil polislerin, "Pardon. Yanlış ev, yanlış kişi" diyerek evden ayrılması tepki çekti.

BİR ANDA OLDU
Bilgisayar malzemeleri satan bir işyeri bulunan Ali Yücel, "Demir kapı bir anda sürüklenerek açıldı. Elinde silahlı bir kişi üzerimize koştu. Biz panikledik ve 'Siz kimsiniz' dedik. Cevap vermeden, beni tutarak kanepenin üzerine yatırdılar. Annem bağırtıları duyunca, dışarı çıktı. Polislere, 'Siz kimsiniz oğlum, neden geldiniz' dedi. Ben yine 'Siz kimsiniz?' diye sorunca polis olduklarını söylediler. Annem bu esnada polise, 'Dur evladım, o benim çocuğum. Nereye götürüyorsun' dedi. Polis de bağırarak, 'Sen bir çekil teyze. Oğlun cinayetten aranıyor' dedi. Fenalaşan anneme yardım etmeye çalışırken, polisler beni götürmek istedi. Kimliğimi çıkardım ve bu arada diğer polis elindeki zarfla yanıma gelerek, içinden çıkardığı fotoğrafa ve bana baktı. Sonra da 'Benzerliğin yok. Sen değilsin. Bize bu adres verildi' dedi. O anda kalp krizi geçirdiğini öğrendiğimiz annem yere yığıldı. Polis hemen ambulansı aradı ama annem son nefesini verdi. Polislerden davacıyım" dedi. (DHA)

POLİS ISRARLA GİRİŞİ SORDU
'Fadime teyze' olarak seslendikleri Hamide Yücel'in komşusu olduğunu söyleyen Hüsam Ekşioğlu da gördüklerini şöyle anlattı: "Biz Yücel ailesinin bitişik komşusuyuz. Polis olduğunu öğrendiğim kişi önce benim eve girmek istedi. Bana evin girişini sordu. Ben ısrarla hangi evi, kimi aradığını söyledim. O ısrarla evin girişini öğrenmek istedi. evin girişinin diğer tarafta olduğunu söyledim. Kapıyı açıp içeriye girdikten sonra bağrışmalar oldu. Komşunun evine koştum ve o esnada Ali'yi polisin kanepeye yatırdığını gördüm. Hamide teyze de oğluna kelepçe vurmaya çalışan polislere engel olmaya çalışıyordu. Sonrasında ise kendinden geçti."

Köksal YÜCEL

PİŞMAN OLMUŞLAR

Hamide Yücel'in 6 çocuğundan biri olan ve yan evde oturan Köksal Yücel de, "Bağırtılara çıktığımda polisler ağabeyimi kanepenin üzerine yatırmıştı. Annem de bağırıyordu. Olaya müdahale etmeye çalıştım ama beni engellediler. Annem öldükten sonra polisler yanlış yaptıklarını söyledi" dedi. Ali Yücel'in arkadaşı Orhan Kayahan ise "Polisler bir anda eve geldi ve silah çıkardı. Polis memuru da pişman oldu ama iş işten geçti" dedi.

Üzeyir KAYAHAN

SİLAHLARINI ÇEKTİLER

Yaşananlara tanıklık eden Üzeyir Kayahan ise oğlunun arkadaşının daveti üzerine Hamide Yücel'in evine geldiklerini anlattı. Kayahan, "İki kişi kapıyı açtıktan sonra silahlarını çekti. Bir polis Ali'yi direkt kanepenin üzerine yatırdı. Hamide hanım oğlunun suçsuz olduğunu söylerken onu da kanepenin üzerine ittiler. Hamide hanım fenalaşınca polis ambulansı aradı" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN