Sıla hayata tutundu

Doğum sırasında beyin kanaması geçirmesi nedeniyle serebral palsi hastalığına yakalanan Sıla’nın kaderi, eve eğitim için gelen Nurten öğretmenle tanışmasının ardından değişti

Sıla hayata tutundu
Antalya'da serebral palsi hastalığı teşhisi konulan 10 yaşındaki Sıla, eve gelen öğretmeni ile yeniden hayata tutundu. Nurten öğretmen sayesinde ihtiyaçlarını istemeyi başaran Sıla, İngilizce bile öğrendi. 27 haftalık dünyaya gelen ve doğum sırasında beyin kanaması geçirmesi nedeniyle serebral palsi hastalığı teşhisi konulan 10 yaşındaki Hatice Sıla Koçak'ın yüzü, 5,5 yıldır eve kurduğu mini sınıfta kendisine ders veren, Nurten Erdener sayesinde güldü. Öznur-Abdullah Koçak çiftinin ikiz çocuklarından biri 2 günlükken hayatını kaybetti. 3 ay kuvözde yaşam mücadelesi veren Sıla ise hayata tutundu.

BÜYÜK GELİŞME GÖSTERDİ
Hastalığı nedeniyle yürüyemeyen, acıktığını, susadığını söyleyemeyen Sıla'nın kaderi 4,5 yaşındayken evde eğitim almaya başlamasıyla değişti. Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce evde eğitim için görevlendirilen öğretmen Nurten Erdener, ailenin desteğiyle evde mini bir sınıf oluşturdu. Sıla önce acıktığını ve susadığını ifade etmeye başladı. Harfleri ve sayıları öğrenen Sıla, 3-4 kelimeli cümleler kurmaya başladı. İngilizce de öğrenen Sıla, İstiklal Marşı'nın ilk iki kıtasını da ezberlemeyi başardı. Erdener, "Sıla'ya ikinci bir anne oldum. Onun bir şeyler öğrendiğini görmek ve bir şeyleri başarınca bana sarılması, beni dünyanın en mutlu öğretmeni yapıyor" diye konuştu.

BAŞARI BELGESİNİ ALDI
Anne Öznur Koçak ise iki defa büyük ameliyat geçiren, kaslarındaki gerilme nedeniyle 8 defa botoks olan ve kalbinde bir delik bulunan kızının her şeye rağmen yaşama dört elle sarıldığını ve hayata tutunduğunu söyledi. Koçak, "Tek isteğimiz Sıla'nın kendi başına ihtiyaçlarını karşılayabilmesi" dedi. Koçak, "O artık ailemizden biri. Kızım onu görünce çok mutlu oluyor. Her şey için ona minnettarız" dedi.
BİZE ULAŞIN