Hafiye avukat 2016’nın kadını

Jale İnan 2016 Antalya Yılın Kadını Ödülü, 16 yaşındayken öldürülen Sezgi Kırıt’ın katil zanlılarını dedektif gibi araştırarak adalete teslim eden avukat Sibel Önder’e verildi

Hafiye avukat 2016’nın kadını
Antalya Kadın Müzesi'nin Jale İnan 2016 Antalya Yılın Kadını Ödülü avukat Sibel Önder'e verildi. Ödül törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vali Yardımcısı Salih Gürhan, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve çok sayıda kadın katıldı. Ödül töreni öncesi Elif Dağdeviren moderatörlüğünde yazar İclal Aydın ile söyleşi düzenlendi. Aydın, hayat hikayesinden bazı kesitler aktardı.

SESSİZLERİN SESİ İÇİN
Ödülünü Başkan Menderes Türel ve Vali Yardımcısı Salih Gürhan'ın elinden alan Sibel Önder, bu davada büyük bir hukuk mücadelesi verdiğini kaydetti. Çocuklarına anlatacak vicdani sorumluluk üstlendiğini belirten Önder, "Bu vicdani sorumluluğu başarıyla yerine getirebildiğim için çok mutluyum. Bu ödüller beni kamçılamaktadır. Böyle bir ödüle layık görüldüğüm için onurluyum. Bu ödülü haksız bir şekilde yaşam hakları elinden alınan, kimsesi olmayan sessizlerin sesi olarak alıyorum" dedi.

7 YIL UĞRAŞMIŞTI
Antalya'da 7 yıl önce 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'a uyuşturucu madde verip tecavüz edilmesi ve öldürülmesinin ardından olayı dedektif gibi araştıran avukat Sibel Önder, şüphelilerden biriyle sosyal medya üzerinden arkadaşlık kurmuş, yeni delillere ulaşmıştı. Avukat Önder'in ulaştığı deliller sayesinde Kırıt'ı öldürdüğü iddia edilen 3 sanık, 7 yıl sonra yargılanabilmiş, tutuklanmıştı. Önder'in mücadelesi kamuoyuna SABAH Akdeniz tarafından duyurulmuştu.
BİZE ULAŞIN