Bu ev bir başka

Mavi Ev Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Merkezi demans ve alzheimer hastalarının zihin tazeleme noktası oldu

Bu ev bir başka

Avrupa'nın önemli alzheimer merkezlerinden biri olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete açtığı 'Mavi Ev', yaşlanmaya bağlı olarak görülen alzheimer ve demans hastalıklarının seyrinin değiştirilebileceği önemli bir girişim olarak öne çıktı. Yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklarla mücadele eden hasta ve hasta yakınlarına kucak açan Mavi Ev'de, hafta içi her gün 35 alzheimer hastası servislerle evlerinden alınıp akşam tekrar evlerine bırakılıyor.

PROFESYONEL BAKIM
'Mavi Ev Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi'ne gelmek üzere sabah evlerinden alınan hastalar, tansiyon ve şeker ölçümleri, ilaç takipleri yapıldıktan sonra uzmanlar eşliğinde şarkılarla beyin jimnastiği gerçekleştiriyor. Mavi Ev'in geniş bahçesinde yapılan yürüyüşle kas sistemlerinin çalışması, vücut kaslarının zinde kalması sağlanıyor. Düzenlenen aktivitelerle hastaların kaybolan oryantasyon duyguları yeniden canlanırken, gençlik dönemindeki şarkılar dinletiliyor. Böylece konuşmakta zorluk çeken alzheimer hastalarının şarkılara eşlik ederek konuşma yeteneğini geri kazanması hedefleniyor. Geçmişi şarkılarla anımsayan hastalar boyama aktiviteleri ve oyunlarla profesyonel ellerde rehabilitasyon hizmeti alıyor.

EGZERSİZLER JAPON UZMANLA YAPILIYOR
Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Yaşam Boyu Egzersiz Uzmanı Hiroshi Nakajima tarafından, alzheimer ve demans hastaları için zihin gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla özel egzersizler yaptırılıyor. Japon Uzman Hiroshi Nakajima, hastalara uygulanan el, parmak, kol ve bacak egzersizlerinin zihin gelişimi sağladığı ve unutmayı yavaşlattığını belirterek, interaktif şekilde haftada üç gün bu aktivitenin yapıldığını belirtti.

TÜM TÜRKİYE'YE 'MAVİ EV' ÇAĞRISI
Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanı ve Mavi Ev Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Türkiye'ye çağrıda bulunarak, "Mavi Ev burada, gelin görün. Konseptimizi sizlere verelim. Eğitim programını size sağlayalım, gerekirse ekibimizle gelelim eğitim verelim. Ne olur sizler de kendi ilinizde, ilçenizde birer Mavi Ev açın. Demans ve alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının buna ihtiyacı var" dedi.

BİZE ULAŞIN