Yaya önceliği denetimi

Türkiye’nin ilk yaya öncelikli caddesi olan Konyaaltı Caddesi’nde yaya önceliğine ve hız sınırına uymayanlara cezai işlem uygulanıyor

Yaya önceliği denetimi
Antalya Emniyet Müdürlüğünce gerçekleştirilen proje kapsamında Türkiye'nin ilk yaya öncelikli bölgesi olan Konyaaltı Caddesi'nde trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetim yapıldı. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen 'Antalya'da Yaya Önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak için Yaşam Boyu Öğrenme Projesi' kapsamında pilot Konyaaltı Caddesi'nin 2 kilometrelik bölümünde, trafik sinyalizasyonu bulunmayan 4 yaya geçidindeki yaya önceliği uygulaması devam ediyor.

PROJE ANLATILDI
Proje kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince caddede yaya önceliği ve otomobillerin hız sınırına yönelik denetim yapıldı. Denetimlerde caddede otomobiller için belirlenen saatte 40 kilometre hız sınırını aşan sürücülere uyarılarda bulunuldu ve projeye ilişkin bilgiler verildi. Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Serdar Güler, durdurduğu otomobil sürücülerine seyir halinde oldukları caddede yaya önceliği bulunduğunu ve önceliğin insan olduğu bir trafik kültürünün yaygınlaşması için denetimler yaptıklarını belirtti. Güler, yayalara öncelik verilmesi amacıyla caddedeki hız sınırının da düşük olduğunu anımsattı.
BİZE ULAŞIN