Şimdi söz sırası büyüklerimizde

Yaklaşan referandum öncesi ‘büyüklerimize’ sorduk. 67 yılda 48 hükümet gören Türkiye’nin hareketli siyasi yıllarına tanıklık eden huzurevi sakinleri, eski ve yeni Türkiye’yi karşılaştırdı

Şimdi söz sırası büyüklerimizde
Yaklaşan referandum öncesi söz sırası büyüklerde. Antalya Fethi Bayçın Huzurevi sakinleri arasında uzun ömürlerinde "Böyle bir reisi cumhur görmedik" diyenler çoğunlukta. Büyükler Recep Tayyip Erdoğan sevgisinde aynı fikirde iken gençlere güven konusunda ikiye ayrıldı. Çocukları tarafından huzurevine terk edilip unutulduğunu belirten teyze gençlere güvenmediğini söylerken, 15 Temmuz'da tankların önüne gençlerin atladığını hatırlatan bir amca "Bizim Menderes'e yapamadığımız görevi yapmadılar mı? Ben gençlere güveniyorum" dedi.

KUR'AN ÖĞRENDİLER
Fethi Bayçın Huzuevi'nde hayatlarının ikinci baharını yaşarken kendi istekleri ile açılan kursta Kur'an-ı Kerim öğrenen büyükler kurs bitiminde kutlama yaptı. Aralarında hatim indirenlerin de olduğu huzurevi sakinlerine, Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Antalya Müftüsü Osman Artan ve İl Başkan Yardımcısı Osman Dirican hediyeler verdi. Kutlamada bir araya gelen büyükler referandum ile ilgili görüşlerini SABAH Akdeniz'e aktardı.

48 HÜKÜMET GÖRDÜLER
67 yılda 48 hükümet gören Türkiye'nin çok hareketli siyasi yıllarına tanıklık eden huzurevi sakinleri, eski Türkiye ile yeni Türkiye'yi şu sözlerle karşılaştırdı.

Bayram Hazır (77)
Eskiden devletin kimin olduğu belli değildi. Başımızdaki yöneticiler sürekli değişiyordu. Biri geliyor bir şeyler yapıyor, diğeri geliyor o yapılanları değiştiriyordu. Sil baştan her şey değişiyordu. Son yıllarda artık devlet kim, başımızda kim var biliyoruz. Bize devletin gücünü her alanda da hissettiriyorlar. Yeni sistemle birlikte bu istikrarın süreceğine inanıyorum.

Mustafa Saraç (72)
Şimdi ülkemiz çok güçlü. Vatandaşlar daha mutlu ve rahat. Bizim gençlik zamanımızda yağ da bulunmuyordu, tüp de bulunmuyordu. Hastanelerde sıra beklerken insan heder olurdu. Hastane yollarında çok çektik. Şimdi çok iyi durumlar. Artık her şey bulunuyor. Eskiyi gören, zorlukları bilen bu dönemin değerini biliyor. İnşallah gençlerimiz de bunu biliyordur.

İbrahim ARIK (85)
Kaç hükümet gördüm. Neler geldi, kimler geldi? Ben ömrümde vatandaşını bu kadar seven, onlar için bu kadar çalışan bir reisi cumhur görmedim. Şanslıymışız bizim dönemimize denk geldi. Bir daha da gelmez böyle bir insan. Referandumda da evet diyeceğiz. Hayır dersek ayıp düşer. Bu kadar hizmetten sonra.

Selman Sezer (84)
Adnan Menderes'i iktidar ellerinden gitti diye astılar. Hala içim acır ismini anınca. Biz de sahip çıkamadık. Hala üzülüyorum aklıma geldikçe. Ama 15 Temmuz'da bu gençlik, bizim yapamadığımızı yaptı. Tankların önüne çıktı. Bu gençlik cesur, bu gençlik eğriyi, doğruyu biliyor. Ben bu gençliğe çok güveniyorum.

Adem Kavlak (71)
Bu hükümet yaşlısına, engellisine sahip çıkıyor. Aç ve açıkta olana kol kanat geriyor. Bu yaşımıza geldik, devletin babalığını şimdi görüyoruz. Bu rahatlığı evimizde görmedik belki.

Bekir Ünal (80)
Türkiye son yıllarda çok hızlı büyüdü, gelişti. Biz hep yokluk gördük, yoksulluk gördük. Ama Erdoğan geldi, Türkiye değişti. İmkanlar bir anda arttı. Demek istenince, çalışınca oluyormuş. Vatandaş artık bunu gördü. Eski bahanelerin hükmü kalmadı. Yeni sistemden sonra daha da iyi olacak, daha da hızlı büyüyecek bu ülke inşallah.

Hasan Karakaya (85)
Biz gençliğimizde para görmedik. Biz de fakirdik, devleti de fakir bilirdik. Yol yoktu, iz yoktu. Erdoğan gelince gördük ki aslında devlet o kadar fakir değilmiş. Eskiden yol yapamayan devlet şimdi denizin altından yol yapıyor. Demek ki çalışınca oluyormuş. Böyle çalışan bir Adnan Menderes'i biliriz, bir de Erdoğan'ı biliriz. Menderes sağ olsaydı, Türkiye şimdi bambaşka bir ülke olurdu.

Yaşar Kabak (85)
Devlet artık yaşlısına, büyüğüne sahip çıkıyor. Sadece yaşlısına da değil, engellisine, ihtiyaç sahibine de sahip çıkıyor. Kimse açıkta kalmıyor. Bu yaştayız, devlet bize babalık yapıyor. 3 öğün yemeğimiz veriliyor. Atletinden çorabına kıyafetlerimiz veriliyor. Ücretsiz otobüs kartımız var, her yer ayağımızın altında. Birçok yere girişimiz bedava.
BİZE ULAŞIN