Güçlü Türkiye’yi kimse istemiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa’nın referandumda ‘hayır’ çıkması için gece gündüz gayret gösterdiğini belirterek dış güçlerin güçlü bir Türkiye istemediğini söyledi

Güçlü Türkiye’yi kimse istemiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Isparta'da çeşitli temaslarda bulundu. AK Parti teşkilatları ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Çavuşoğlu Isparta'da MHP İl Başkanlığı ile Ülkü Ocakları'nı da ziyaret etti.

DAHA GÜÇLÜ OLMALIYIZ
15 Temmuz hain darbe girişiminde milletin direnci ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesaretle liderliği olmasaydı ülkenin hanilerin eline geçeceğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Ama bizim daha güçlü olmamız lazım ki hiç kimsenin bu yollara cesaret edememesi lazım. Biz böyle büyük bir Türkiye olmazı lazım FETÖ'sü PKK'lısı bu ülkeye göz dikememesi lazım. Daha güçlü ekonomimiz olması lazım. Neden milli gelirimiz 30-40 bin dolar olmasın" dedi. Avrupa'nın hayır çıkması için gece gündüz çalıştığını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'nin güçlü olmasından, Türkiye'nin bağımsız devlet olmaya başlamasından, Türkiye'nin kararlarını kendisinin almasından rahatsızlar. Büyük projeleri Türkiye'nin gerçekleştirmesini hazmedemiyorlar" diye konuştu.

TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAZSA
Isparta'nın Eğirdir ilçesinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün güçlenmesi gerektiğini kaydederek, "Türkiye'nin geleceği şahıslara veya bir partinin kaderine bağlı olamaz. AK Parti olarak bu kadar hizmet ettik. Türkiye büyüyerek gidiyor. Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir liderimiz olduğu için, Türkiye engelleri aşarak yürüyor. Ya sonrası. Ya tek başına iktidar olmazsa? İşte biz MHP ile AK Parti olarak Türkiye'nin geleceğini özellikle bu darbe girişiminden sonra adeta teminat altına almak için ne yapmamız lazım dedik. Oturduk istişare ettik. 18 maddede anlaştık. Sonra milletin huzuruna gönderdik. Keşke 2015 seçimlerinden sonra CHP, MHP, AK Parti Anayasa Komisyonu devam edebilseydi. CHP kısa sürede ayrıldı diye vatanın milletin geleceğini düşünen bizlerin geri çekilmesi mi lazım? Bizim yaptığımız çalışma geçmişte siyasi büyükleri istediği bir sistem" dedi.

BEN DE YARGIYA GÜVENMİYORUM
Salonda yargıya güvenen kaç kişi olduğunu soran Çavuşoğlu gelen cevap üzerine, "Ben de güvenmiyorum yargıya. Biz işte MHP ile oturup yargının bağımsızlığını bu ülkede tesis etmemiz gerekiyor dedik. Adaletin tecelli edeceğinden emin değilsek hiçbir şey yapamayız. İşte bu yeni anayasayla yargının bağımsızlığını tesis ediyoruz. Biz yarınlarımız için bu sistemi getiriyoruz. O yüzden bu sistem Türkiye'nin geleceğidir. Bu sisteme ihtiyaç yok demeyin. Tek başına AK Parti iktidar da ne gerek var, Recep Tayyip Erdoğan var ne gerek var demeyelim. Recep Tayyip Erdoğan sonrasını düşünelim. Bu sistem Tayyip Erdoğan sonrası lazım. Bu sistem Türkiye'nin sigortası. En fazla iki dönem seçilebilir. Fakat üçüncü dönem gel kal deseler de kalmaz. Şahıslar gelip geçecek. Hepimiz faniyiz. Devletin bekasından emin olmamız lazım" şeklinde konuştu.

SEN KİMSİN?
Avrupa'nın ne yaparsa yapsın Türkiye'yi durduramayacağını savunan Çavuşoğlu, "İçerideki ve dışarıdaki hainler çalışırken sizler onlara 'Bu ülkenin sahibi sen değilsin, beni yönlendiremezsin' demek için 16 Nisan'da 'evet' demeyecek misin? Tüm terör örgütleri neden gece gündüz hayır için çalışıyorlar? Türkiye'nin bekasını MHP ve AK Partililerden daha mı iyi düşünüyorlar? Türkiye'yi bizden daha mı çok seviyorlar. 'Evet çıkarsa biz bittik' diyorlar. Sadece Türkiye'nin geleceğini oylayacaksınız. İçerideki ve dışarıdaki hainlere haddini bildireceğiz. Dersini vereceğiz. 'Evet çıkarsa denize dökeceğiz' diyen CHP milletvekiline sandıktan ders vermek için ne diyeceğinizi biliyorsunuz. Türk milletini siz ne zannediyorsunuz. Türk milleti düşmanı denize döker. Sen kimsin. Bu cumhuriyet 80 milyonun. Millet egemenliğini kendisi doğrudan kullanıyor. Sen kimsin?" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN