Batı Akdeniz kararını verdi

Emeklisinden öğrencisine, emekçisinden işadamına, ev kadınından yöneticisine Batı Akdenizliler neden ‘evet’ dediklerini anlattı

Batı Akdeniz kararını verdi
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren anayasa değişikliği 16 Nisan'da halkoyuna sunuluyor. SABAH
Akdeniz referandum öncesi sokağa çıkarak halkın nabzını tuttu. Emeklisinden öğrencisine, emekçisinden işadamına, ev kadınından yöneticisine farklı gruplardan Batı Akdenizliler neden 'evet' dediklerini anlattı.

HERKESİN GEREKÇESİ FARKLI
Herkesin gerekçesi farklı olsa da tek bir ortak nokta var o da 'güçlü Türkiye' vurgusu. Koalisyon dönemlerini, ekonomik krizleri yaşamış olan yaş grubu 'istikrarın öneminin' altını çizerken, bürokratik hantallıktan kurtulacak Türkiye'nin güçleneceğine inanıyor. Gençler ise seçilebilme yaşının 25'ten 18'e indirilecek olmasından mutlu ve gururlu. Gençler Türkiye'yi 2023 yılı hedeflerine gençlerin taşıyacağını belirterek, yeni Türkiye'nin gençlere güvenerek beyaz bir sayfa açmasının önemini vurguluyor.

İlknur Tok (Yönetici-25)
Türkiye'de 18-25 yaş arasında 12 milyon insan var. Bu kesime şimdiye kadar siz milletvekili seçebilirsiniz ama seçilemezsiniz diyordunuz. Artık onların da temsil hakkı olacak. Bu düzenlemeyi gençlerine güvenen, gençlikle yola çıkan yeni bir Türkiye'nin işareti olarak görüyorum. Bu nedenle kararım evet olacak.

Tarık Tüfekci (Sanayici-60)
Güçlü bir Türkiye için, gelecek nesillere daha iyi bir Türkiye bırakmak için evet diyoruz. Eskiden sermaye sadece belli bir grubun elindeydi. Son 15 yılda Anadolu'dan birçok girişimci firmanın çıktığını gördük. Zenginlik yayıldı. Artık üretmek için şartlar eşit. Ben yeni Türkiye'de bunun daha da artacağına inanıyorum.

Yusuf Ekici (Emekli-83)
İsmet İnönü'nün iktidar olduğu zamandan beri tüm hükümetleri gördüm. Tüm istikrarsızlıkları gördük. Bu döneme kadar geleceğe güvenle baktığımız bir Türkiye olmamıştı. İstikrarın sürmesini istiyorum. Eski kısır çatışmaların bir daha yaşanmamasını istiyorum.

Halil Paylı (Şoför) Korkuteli:
Çiftçilikten geliyorum, toprak çocuğuyum, Anadolu çocuğuyum. Geleceğimiz için, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı çok sevdiğim için, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde yaptığı tavırlarından ötürü başkanlık sistemine evet diyeceğim. Bundan önceki yılları da biliyoruz. Sağlıkta olanları, kuyrukta dizildiğimiz günleri de gördük. Bunları vatandaşımız unutmasın. Unutmasın ki evet desin. Bu nedenle başkanlık sistemine 'evet' diyorum.

Faruk Pala (33) İşadamı
2001'deki Anayasa kitapçığı fırlatılmasının ardından çıkan ekonomik krizde küçük bir çay ocağım vardı battı. Siyasi istikrarsızlığın ekonomiyi ne kadar etkilediğini en iyi ben bilirim. O günleri unutmamız mümkün değil. Koalisyon hükümeti dönemlerinde bir saat sonrasını bile göremiyorsun. Bire bir bunları yaşayan biri olarak ben siyası istikrardan yanayım. Büyük ve güçlü Türkiye için ben de 'evet' diyorum.

Çiğdem Tankaya (Kişisel gelişim uzmanı) Manavgat:
AK Parti döneminde kadına verilen önemin, kadın kimliğinin, kadının kendini ortaya koymasının, kadının kendini ifade etmesinin daha fazlalaştığını farkındayım. AK Parti'de kadın adayların çok daha fazla olduğunu ve seçildiğini görüyorum. Yeni dönemde de kadına verilen önemin daha da artacağını düşünüyorum. Bu yüzden 'evet' diyorum.

Azize Atabay (Turizmci-38)
Güvenli ve huzurlu bir ülkede yaşamak için evet diyorum. Öncesine baktığımızda şimdi daha iyi durumda olduğumuzu görmemek için ya kör ya nankör olmak gerek. Bizi bu günlere taşıyan insanlara güveniyoruz. Daha da iyi bir gelecek için anayasa değişikliğine evet diyoruz.

BURDUR

Can Özkaya (27) TÜGVA İl Temsilcisi:
Bizdeki hükümet ortalaması yaklaşık 15 ay civarında… Yani bizdeki hükümetler, daha önceleri 15 ay görev yapıp daha sonra yeniden ülkenin seçim ortamına girmesini sağlıyordu. Referandumdan Allah'ın izniyle evet çıktığında, bundan sonra koalisyon ortamları olmayacak. Kararlı bir süreç devam edecek. Ülkemizde koalisyonlara yer kalmayacak. Referandumda hayır diyen cenahı ben çok merak ediyorum; acaba bu cenah tek başına iktidar olmak istemiyor mu diye? Biz de gençler olarak düşünüyoruz ki, bunlar gerçekten ülkeyi yönetmek istemiyor mu? Sadece ülkeye muhalif kalmak mı istiyor?

Yusuf Demir (20) Öğrenci:
Ben gençlerin de seçilmesini istiyorum. Gençlerin seçmesini ve aynı zamanda seçilmesini istiyorum. Ülkemizin daha ileriye gitmesini istiyorum. Daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye için ve koalisyon sıkıntılarını yeniden yaşamamak adına evet diyorum. Bu devletin yönetilmesinde bizim de seçilme hakkımız olacak. Bizim çocuklarımız ve onlar için daha iyi bir gelecek hazırlamak için evet diyoruz.

ISPARTA

Ferhat Gülatan (Esnaf):
Türkiye'nin istikrarı için evet diyorum. Türkiye'nin parçalanmaması, FETÖ'nün, PKK'nın bu ülkeyi bölmesine izin vermemek için, darbelere karşı durmak için evet diyoruz. 15 Temmuz'un hakimi ve savcıları olan biz Türk halkı, teröristlerle aynı kefede olmamak için evet diyoruz.

Tayfun Yılmaz (İşçi):
İçeriden ve dışarıdan hainlerin planlarıyla çökertilmek parçalanmak istenen ülkemizin, güçlü bir yönetim sistemine ihtiyaç var. Yönetimde iki başlılığı ortadan kaldıran, millet egemenliğini daha güçlü kılan bir Anayasa değişikliğine evet diyorum.
BİZE ULAŞIN