Bir gülücük için 100 bin kilometre

AK Parti teşkilatı, yılda 100 bin kilometre yol yaparak devletin kendilerine tanıdığı sosyal haklarını engellilere anlatıyor. Devleti yanlarında bulan engelliler de ‘evet’ diyor

Bir gülücük için 100 bin kilometre
Türkiye'de sosyal devlet anlayışı son 15 yılda adeta yeniden inşa edildi. Engelli bakım ücretinden sosyal yardımlara kadar pek çok alanda ihtiyaç sahiplerine yönelik birçok yasal hak verildi. İnsan merkezli kalkınma politikaları ile son 15 yılda 'devlet baba' deyimi gerçeğe dönüştü. Antalya'da aldığı desteklerle hayata tutunanların sayısı bugün binlerle ölçülüyor. Açıklanan rakamların hepsi basit birer istatistik olmaktan uzak; hepsi birer hayat…

BİLGİ SEFERBERLİĞİ
Ancak yapılan çalışmalar, halkın bir kesiminin bu haklardan haberdar olmadığını ortaya koydu. Bu nedenle AK Parti Antalya İl Teşkilatı, Antalya'nın tüm ilçelerinde bir bilgilendirme seferberliğine çıktı. Çalışmaları koordine eden sosyal politikalardan sorumlu AK Parti Antalya İl Başkan Yardımcısı Osman Dirican, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı ile yapılan çalışmalarla dev bir dönüşüm yaşandı. Ancak hala bu haklardan yeterince bilgi sahibi olmayan ve bu nedenle de yeterince faydalanamayan bir kesim var" diye konuştu.

100'ÜN ÜZERİNDE GÖNÜLLÜ
Osman Dirican bu nedenle son 4 yılda Antalya'nın 19 ilçesinde sürekli olarak hareket halinde olduklarını belirterek şöyle konuştu: "19 ilçede, şehit ve gazi yakınları, engelliler, ihtiyaç sahipleri ve madde bağımlıları alanlarında ekipler kurduk. Toplam 100'ün üzerinde gönüllü bu alanda çalışıyor. Gazipaşa'dan Kaş'a kadar tüm ilçelerimizde yapılan ev ziyaretleriyle yıllık 100 bin kilometre yol kat ediyoruz."

ARTIK YALNIZ DEĞİLİZ
Yapılan ziyaretlerde halkın büyük destekleriyle karşılaştıklarını anlatan Dirican, "Özellikle engelli vatandaşlarımız ve ailelerinin hizmetlerden duydukları memnuniyet çok mutlu edici. Bize, 'eskiden evden dışarı çıkamıyorduk, kendimizi dört duvar içine hapsolmuş ve yalnız hissediyorduk. Ama artık yalnız değiliz, devletimizi yanımızda hissediyoruz' diyorlar. Bu bize büyük onur ve gurur verdiği karar, önemli bir sorumluğu da yüklüyor" diye konuştu.

11 BİN ENGELLİ ÜCRET ALDI
Osman Dirican, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığı ile 2016'da verilen desteklerle ilgili de bilgi verdi: "Engelli bakım ücreti için 21 bin müracaat var. 2016 yılında 11 bin 72 engelliye 78 milyon 130 bin 545 TL evde bakım ücreti ödendi. 2016'da engelli bakım merkezlerinde yatan engelliler için 5 milyon 870 bin 770 TL bütçe ayrıldı. 2016 yılında bin 243 ihtiyaç sahibi ailenin çocuğu için 6 milyon 983 bin 848 TL sosyal ekonomik destek verildi. 27 bin 658 kişiye doğum yardımı yapıldı" dedi.

104 BİN ENGELLİ VAR
Yaptıkları incelemelerde özellikle engellilerin kendilerine tanınan hakları bilmediğini tespit ettiklerini belirten Dirican, "Engelli bakım ücreti hakkını, maaş bağlanma hakkını kullanmayan kardeşlerimizi tespit ediyoruz. Bu kardeşlerimize haklarını anlatıyoruz" dedi. Antalya'da engelli sayısının 104 bin olduğunu açıklayan Dirican, yapılan çalışmalarla her yıl haklarından haberdar olup kullanan engelli sayısının arttığını anlattı.
BİZE ULAŞIN