Dil ve kültür öğreniyorlar

Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kursa yaklaşık 100 yerleşik yabancı katılıyor. Yabancılar, Türkçe ve Türk kültürünü öğreniyor

Dil ve kültür öğreniyorlar
Muğla'nın Fethiye ilçesinde açılan Türkçe kursu, yerleşik yabancıların ilgisini çekiyor. Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ilk olarak 2010'da 30 kişiyle başlatılan kursa bu yıl 100 yerleşik yabancı katılıyor. Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, yerleşik yabancıların çevrelerindeki komşularıyla daha iyi iletişim kurabilmek, alışverişlerinde kolaylık sağlamak için kurslara katılmak istediklerini anlattı.

RUSLAR ÇOĞUNLUKTA
Türkçe öğretmeni Levent Akgün, kursiyerlere ilk olarak günlük hayatta kullanabilecekleri seviyede 120 ders saati olan A1 seviyesinde eğitim verdiklerini bildirdi. Bu sene Rusların çoğunlukta olduğu kursa İngiltere, Arnavutluk, İtalya, Ukrayna, Polonya, Belçika ve İran gibi ülkelerden kursiyerler de katılıyor.

YERLEŞİKLER MUTLU
Bir Türk ile evlendikten sonra ismini değiştiren Belçikalı Nermin Aktaş ise 6 yıldır Fethiye'de yaşadığını, Türkçeyi çok az bildiğini ve daha iyi konuşmak için kursa geldiğini söyledi. 9 yıldır Fethiye'de yaşayan ev kadını 57 yaşındaki Rus Irina James de "İyi Türkçe konuşmak için kursa geliyorum. Türkçe benim için önemli. Türk kültürünü de yakından tanıma fırsatı buluyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN