Gerçeğe ‘evet’ yalana ‘hayır’

AK Parti Antalya Teşkilatı, CHP’nin yalan rüzgarını tersine çevirdi. 16 Nisan öncesi ev ev gezen AK Partililer, vatandaşın kafasında oluşan soru işaretlerini tek tek gidermeyi başardı

Gerçeğe ‘evet’ yalana ‘hayır’
Türkiye'yi Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve yeni anayasaya kavuşturacak 16 Nisan halk oylamasına üç gün gibi kısa bir süre kala SABAH Akdeniz, Antalyalının siyasi ve bürokrat muhataplarına en çok sorduğu soruları belirledi. Referandum çalışmalarına başlanan günden bu yana karşı argüman üretemeyen ancak broşürlerle 'hayır' propagandası yürüten CHP, bu kez de vatandaşın kafasını ürettiği 5 hayalet soru ile bulandırmaya çalışıyor.

EV ZİYARETLERİNDE ANLATIYOR
Anayasa değişikliğini 'diktatörlüğün' yazılı metni olarak tanımlayan CHP'liler, "Eyalet-tek adam-yargı vesayeti-81 başbakan yardımcısı-18 yaş" olarak belirlediği 5 yalan sorunu anlatırken örneklerini, 'Libya ve Irak' gibi ülkelerden veriyor. Oyunun farkında olan AK Parti Antalya teşkilatları ise CHP'nin yalan rüzgârını tersine çevirdi. AK Partililer, vatandaşın kafasını bulandırdıkları 5 soruya bilgi ve belgeli 5 cevap üreterek ev ziyaretlerinde Antalyalıya tatmin edici cevaplar veriyor.

'HAYIR'LAR 'EVET'E DÖNDÜ
Ev ziyaretlerinde vatandaşların sorunlarını yanıtlayan AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, "18 yaş ile başladılar, yalanlarla dolu, uyduruk 5 soru ile vatandaşı zehirliyorlar. Hayırlarını anlatamayınca 'Evet'e saldırmaya, okumadan anlatmaya çalıştıkları anayasa paketini 5 başlıkla özetliyorlar" dedi. Sümer; "Ev sohbetlerinde onlarca 'Hayır'cı vatandaşımız 'Evet'e döndü, 'Bize böyle anlatmadılar, gözümüzü korkuttular, Türkiye yanacak' dediler, diyor vatandaşımız" diye konuştu.

SORU VE CEVAPLAR
Ülkemiz eyaletlere bölünecekmiş, evimize gelen ya da sokakta karşılaştığımız CHP'liler söylüyor, doğru mu?
İlk 4 madde kanunla koruma altında olduğu için böyle bir ihtimal yok, mümkün de değil. Gerek mevcut gerekse yeni anayasada böyle bir madde yok. Yasal olarak şu anda seçtiğimiz Cumhurbaşkanı bile eyalet sistemini getiremiyor. Algı çalışması bu.

Tek adam yönetimi diyorlar, güç ve yetkiler bir kişinin elinde toplanacağı için diktatörlük tehlikesi varmış. Erdoğan gelecek ülkenin başına padişah olacak, Osmanlı'yı canlandıracakmış?
Anayasa'nın 104, 105 ve 106'ncı maddeleri buna hayat hakkı tanımıyor. Seçimle iş başına gelen hiçbir yönetici diktatör olamaz. Kaldı ki yüzde 50+1 oy ile başa gelinecek yeni sistemde diktatör olunması akla aykırı. Bugünkü anayasada Cumhurbaşkanı bir kararname ile meclisi feshedebiliyor. Ama yeni anayasada bunun önüne geçiliyor, karşılıklı fesih var.

Yargıyı bir kişinin emrine veriyorlar, o kimi isterse onu seçecek. 80 milyon onun kanunlarına ve hukukçularına göre mi adalet görecek?
Yeni sistemde Cumhurbaşkanı kanun yapamayacak, kanun yapıcı Meclis. Hakimler ve Savcılar Kurulu üye sayısı 13'e düşecek. Bu 13 üyeden 7'sini Meclis 5'te 3 çoğunlukla seçecek. Yani uzlaşarak belirleyecek. Uzlaşma olmazsa kura çekilecek.

Tüm illerde eyalet sistemi de getireceği için ülkeyi parçalayıp belirlediği 81 kişi ile idare edecekmiş doğru mu?
Anayasa'da bununla ilgili bir kanun yok, teamüllere göre ihtiyaç durumuna göre atanır, böyle bir şey yok. Eskiden iki olan başbakan yardımcılığı ihtiyaç doğup, ülke nüfusu artınca 5'e çıkarıldı. Kaldı ki 81 sayısı tamamen provoke bir rakam.

CHP'liler "18 yaş maddesi ile AKP ülkede kuracağı tek adam yönetimini besleyecek, çocuğa göstermelik yetki verecek, sözü kendi söyleyecek" diyor?
25 olan seçilme yaşında bile yıllardır milletvekilimiz yok. 18 yaş tek başına kriter değil, yönetmelik, istenen şart ve koşullar var. Bugün 25 yaşta kriterler varsa 18'de de olacak.
BİZE ULAŞIN