İhalede yine olay çıktı

Her yerel seçim öncesi tapu sözü verilen Ermenek Mahallesi’ndeki arsa satış ihalelerinin 4’üncü etabında yine olay çıktı

İhalede yine olay çıktı
Her yerel seçimde tapu sözü verilen Ermenek Mahallesi'ndeki arsa satış ihalelerinin 4'üncü etabında yine olay çıktı. 513 parelin satışa çıktığı ilk üç etap ihalede dışarıdan sınırlı sayıda kişi ihalelere girmek isterken, 198 parselin ihaleye çıktığı 4'üncü etapta ise hak sahiplerinin yanı sıra 160 kişinin teminat yatırması tartışmalara neden oldu.

BİR KİŞİ DARP EDİLDİ
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın kendilerine ihaleye sadece hak sahiplerinin gireceğine dair söz verdiğini belirten Ermenek Mahallesi sakinleri isyan etti. İhaleye dışarıdan girmek isteyenleri engellemek isteyen vatandaşları polis zor sakinleştirdi. Tepkilere rağmen ihaleye polis korumasıyla girmeye çalışan bir kişinin darp edildiği iddia edildi.

SİLAH ÇEKİLDİ İDDİASI
İhale, polisle vatandaşları da karşı karşıya getirdi. İhalenin gerçekleştiği Değirmenönü Kültür Merkezi'nin önünü abluka altına alan gecekondu sahipleri, arka kapıdan gizlice ihaleye adam alındığı iddiası üzerine arka kapıya yürüdü. İçeriye girmeye çalışan vatandaşları polis zor engelledi. Polisle karşı karşıya gelen vatandaşlar, polisin kendilerine silah çektiğini iddia etti.

BELEDİYEYE GİTTİLER
Vatandaşlar ihalenin iptal edildiği haberi sonrası sakinleşebildi. İptal kararı sonrası Muratpaşa Belediyesi'nin önüne giden bir grup vatandaş "Başkan buraya" sloganları atarak, Ümit Uysal'la görüşmek istedi. Vatandaşlar, Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci'yle görüştükten sonra dağıldı.

EMLAKÇILAR DEVREDE
Ermenek Mahalle Muhtarı Hüseyin Elmalı, ilk üç ihalede dışarıdan giren fazla olmadığını belirterek, "Ama son ihalede emlakçılar ve müteahhitler de devreye girdi. 198 parsel ihaleye çıkıyor, ihaleye girmek isteyen kişi sayısı 360. Dışarıdan 162 kişi ihaleye giriyor" dedi. Bugüne kadar 513 parsel satıldığını anlatan Elmalı, "Bu ihaleden sonra yaklaşık 300 parsel kalacak. Söz verildiği gibi hak sahipleri dışında kimse ihaleye alınmasın" dedi.

SİYASİLER KANDIRDI
Ermenek Mahallesi Tapu ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Yıldırım, tapu sorununun 1980'li yıllarda başladığını belirterek, "Güzeloba'da 12 Eylül öncesi bir belediye kurulmuş. Hak sahiplerine tapu geleceği sırada darbe olmuş. Belediye iptal olmuş. Tapular da kalmış. 1994'te bölge gecekondu önleme bölgesi yapılmış. 2000'de bunun için müracaat açılmış. Mahallenin yarısından fazlası belediyeden satın almış. Ancak tapu verilmemiş. Her yerel seçimde tapular çekmecede dendi ama bir türlü o tapular verilmedi" dedi.
BİZE ULAŞIN