Bir haftada iki nakil

Antalya’da geçen hafta nakil olan Ümit Eroğlu’na takılan kalp tutmadı. Takrar yapay kalp bağlanan Eroğlu’na 3 gün içinde ikinci kalp bulunarak bir kez daha nakil gerçekleştirildi

Bir haftada iki nakil
Antalya'da son dönem kalp yetmezliği nedeniyle yapay kalple yaşayan Ümit Eroğlu'na (38) geçen hafta kalp nakli yapıldı ancak kalp tutmadı. Yeniden yapay kalp takılan Eroğlu, büyük bir umutsuzluk içindeyken 3 gün içinde ikinci kalp bulunarak ikinci nakille hayata döndü.

MUTLULUĞU KISA SÜRDÜ
Son dönem kalp yetmezliği nedeniyle yapay kalple hayata tutunan evli ve iki çocuk babası Eroğlu'na 15 Nisan Cumartesi günü geçirdiği motosiklet kazası sonrası beyin ölümü gerçeklen Hasan Çakmak'ın bağışlanan kalbi nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Beyazid ve ekibi tarafından gerçekleştirilen naklin ardından 4 yıldır kalp bekleyen Eroğlu ailesi hayatının en mutlu gününü yaşadı. Ancak tedavisine devam edilen Ümit Eroğlu'na nakledilen kalbi vücudunun kabul etmediği anlaşıldı. Yeni kalbine kavuştuğu için hayatının en mutlu iki gününü yaşayan Eroğlu ve ailesi bu kez aldıkları kötü haberle yıkıldı. Kalp Nakli Koordinatörü Fatma Temel, Ümit Eroğlu'nu yeniden Sağlık Bakanlığı acil organ bekleme sırasına ekleyerek beklemeye başladı.

MÜJDELİ HABER
Ümit Eroğlu'na müjdeli haber 3 gün sonra Cukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nden geldi. 51 yaşında beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden Davut Kaya'nın kalbi dahil tüm organlarını bağışlandı. Davut Kaya'nın kalbinin Ümit Eroğlu'na tam uyumlu olduğu belirlendi ve bu dakikadan itibaren zamana karşı yarış başladı. Davut Kaya'nın kalbinin alınıp Antalya'ya getirilmesi için TSK devreye girdi. TSK'nın nakil ekibinini taşımasından sonra yapılan operasyonun başarılı geçtiğini belirten Prof. Dr. Beyazid, "Hastamız çok sanslı idi. Üç günde ikinci kalp bulundu. Şu anda sağlık durumu gayet iyi" dedi. İkinci naklin ardından Ümit Eroğlu'nun eşi Hilal Eroğlu ise sevinç gözyaşlarına boğuldu.

AKAR DEVREYE GİRDİ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar'ın, "Ne gerekiyorsa uçak, helikopter hepsini kullanabilirsiniz" talimatını vermesi ile Antalya'ya gelen askeri uçak nakil ekibini Adana'ya götürdü. Buradaki operasyonun ardından Davut Kaya'dan alınan kalp Antalya'ya getirildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Beyazid ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği operasyonla Ümit Eroğlu'na ikinci kez kalp nakledildi.
BİZE ULAŞIN