Rusların 90 gün sevinci

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusların Türkiye’de 90 gün kalabilmeleri için çalıştıklarını açıkladı. Haber Ruslar tarafından sevinçle karşılandı

Rusların 90 gün sevinci
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da Uluslararası Rus Derneği, medya yöneticileri ve 24 ülkeden gelen Rus gazetecilerle bir araya geldi. Rusların Türkiye'ye vizesiz şekilde geleceğini aktaran Çavuşoğlu, "Ruslar Türkiye'de 60 değil, 90 gün kalmak istiyor. Rusların Türkiye'de 90 gün kalmasını inşallah sağlayacağız. 18 yaşına gelen bazı gençlere de vatandaşlık vereceğiz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı nasıl görüyorsak, Türkiye'de yaşayan Ruslar ve diğer yabancıları da aynı görüyoruz. Onların yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz" şeklinde konuştu.

AİLELER İÇİN GÜZEL HABER
Bakan Çavuşoğlu'nun bu açıklaması Rusları sevince boğdu. Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı, "Özellikle Türkiye'de çocukları olan aileler için önemli bir haber. Çünkü Rusya'da okul tatilleri 3 ay oluyor. Ondan dolayı Ruslar tatil planlarını ona göre yapıyorlar. Burada yaşayan yerleşik Ruslar aileleriyle daha çok görüşecekler" dedi. Gençlere vatandaşlık verilmesinin son derece önemli bir adım olduğuna da işaret eden Balcı, "Bizim yetenekli gençlerimiz var, iki dil konuşabiliyorlar. Onlar burada kalmak istiyor. Bence bu gençler bizim için yeni yol, yeni nesil. Çünkü onlar artık iki ülkeyi de sevip daha güzel bir gelecek açacaklar" dedi.
BİZE ULAŞIN