Hal esnafının istediği oldu

Yukarıkocayatak’taki yeni toptancı hal projesi rafa kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, dükkanları da isteyen komisyonculara satacaklarını söyledi

Hal esnafının istediği oldu
Antalya Toptancı Hal'de düzenlenen Tarım Sergisi törenle açıldı. Sergi açılışına katılan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hal işletmeciliğinin sıkıntılarına, sorunlarına esnafla birlikte çözüm aradıklarını, en önemlisi eskiyen halleri yenileme ve modernize etmek için büyük bir gayretin içerisinde olduklarını kaydetti. Türel Alanya ve Finike'de yeni hallerin yapımı konusunda önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi.

KARARI ESNAF VERDİ
Antalya'yı Antalyalılarla birlikte yönetmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Türel, "Ben ne dersem doğrudur anlayışı bizim yönetim anlayışımızda yok. Antalya Toptancı Halimizin daha modern bir hal haline getirilmesi noktasında düşüncelerimiz vardı. Bunu esnaf kardeşlerimizle paylaştık, projeyi de çizdirdik. Hatta yerini de bulduk ve bütün bürokratik işlemlerini de tamamladık. 'Yukarıkocayatak'ta oluşturulacak yeni hal alanına taşınmak istiyorsanız bunun kararını siz vereceksiniz. Hayır taşınmak istemiyorsanız o zaman mevcut hali, birleşebilirseniz tamamını size satalım' dedik. Ancak bir birleşme sağlanamadı" diye konuştu.

PROJESİ HAZIRDI
Toptancı Hal esnafıyla yaptıkları toplantıda yüzde 95'inin Serik Yukarıkocayatak'a taşınmak istemediğini gördüklerini anlatan Türel, "Ulaşım sorunu aslında olmazdı. Ama bu değişim dönüşümler hemen adaptasyon mümkün olmadığı için biraz zor oluyor. Arkadaşlarımız alışık oldukları düzenden uzaklaşmak istemediler. Aslında projemiz de hazırdı. Karar verilseydi inşaatına bile başlamıştık" diye konuştu. İsteyen komisyonculara dükkânlarının mülkünü satacaklarının altını çizen Başkan Türel, "600-700 bin liraya mülkiyet olmadan devirler söz konusu. 1 milyon lira civarında mülkiyet satışlarını muhammen bedel itibari ile tutalım. Uygun ödeme koşulları ile satışa çıkaralım diye düşündük. Uygun ödeme koşullarında imkanlarımızı zorlayacağız" açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN