Güven veren iki dost

Güven veren iki dost

Antalya Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ‘Black’ ve ‘Dano’ adlı polis köpekleri, suçluların korkulu rüyası oldu. Kadrolu iki dostun yaptığı tatbikatlar suçlulara gözdağı vermeye yetti

  • Akdeniz
  • Pazartesi 16.05.2017

Antalya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi bünyesinde bulunan 'Black' ve 'Dano' adlı kadrolu iki polis köpeği, yaz sezonunda sokaklarda devriye görevine hazır. Sezon öncesi tatbikat yapan iki polis köpeği suçlulara gözdağı verdi. Özel eğitimden geçen polis köpekleri, tatbikatlarda eşini rehin alan kişi, kapkaç zanlısı ya da silahlı teröristi kısa sürede etkisiz hale getirerek ne denli dost yanlısı olduklarını gösterdi.

SEZON ÖNCESİ TATBİKAT

Asayiş devriye köpeği eğitmeni Emir Bestami Demirtaş idaresindeki 'Dano' ile Abdulkadir Köse yönetimindeki 'Black' adlı polis köpekleri, görevlerdeki başarılarıyla göz dolduruyor. Görevlerdeki başarılarıyla dosta güven veren köpekler, tatbikatlarda eğitmeninin 'Atak' ya da 'Yakala' komutunun ardından eşini rehin alan kişi, kaçan kapkaç zanlısı ve silahlı teröristi saniyeler içinde etkisiz hale getiriyor. İdarecisinin komutuna kadar etkisiz hale getirdiği zanlıyı ısırmayı bırakmayan köpekler, komutun ardından ısırmayı bırakarak zanlıyı göz hapsine alıyor. Suçluların korkulu rüyası olan köpeklerin idarecileriyle aralarında güçlü bir sevgi bağı bulunuyor. Köpeklerine sevgiyle yaklaşan polisler, başarılı görevlerinin ardından oyun oynayarak onları ödüllendiriyor.

CANINI BİLE VERİR

Asayiş devriye köpeği eğitmeni Abdulkadir Köse de 'Black'e günlük eğitim verdiğini ve ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi. Köse, "Silahlı bir olaya gittiğimiz takdirde silahlardan önce köpeği göndererek asgari seviyede zararla bu işi halletmeye çalışıyoruz. Sabah işe geldiğimizde bizi sevgi ve özlemle bekleyen bir iş arkadaşı ile karşılaşıyoruz. Bu, tarifsiz keyifli bir iş bizim için" dedi.

10 SANİYEDE MÜDAHALE

Dano' nun eğitmeni, polis memuru Emir Bestami Demirtaş, bir yıldır köpeği ile Antalya'da görev yaptıklarını söyledi. Demirtaş, aksaklığa meydan vermemek için her gün temel itaat, ileri itaat, saldırı gibi konularda tatbikat ve egzersizler yaptıklarını anlattı. Köpeğiyle aralarında büyük bir sevgi ve güven bağı olduğuna dikkati çeken Demirtaş, "Benim 'Atak' komutumun ardından yaklaşık 10 saniye içinde hedefindeki saldırganı etkisiz hale getiriyor. Görevleri birlikte büyük bir zevkle yapıyoruz. İki arkadaş gibi heyecanla, zevkle görevlere çıkıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN