Dönüşüme AB katkısı

Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi ‘AB Ufuk 2020 Hibe Programı’na seçildi. Proje, ile Antalya yaklaşık 5 milyon euro hibe almaya hak kazandı

Dönüşüme AB katkısı
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi AB Ufuk 2020 hibe programına seçildi. AB Akıllı Kentler ve Toplumlar (SCC-1-2017) çağrısı kapsamında MAtchUP projesiyle yaklaşık 5 milyon euro hibe almaya hak kazandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve proje ortakları, aynı çağrıdan destek almak için başvuran Avrupa'nın değişik ülkelerinden 17 büyük konsorsiyumla yarışarak, desteğe hak kazanan üç projeden biri seçildi.

AKILLI KENT UYGULAMASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kentsel Dönüşüm projesinin yürütücüsü belediye iştiraki Antepe İnşaat ve Ticaret şirketi tarafından yürütülen çalışmalarla oluşturulan ve Sur Yapı'nın inşa edeceği proje kapsamında İspanya'dan Valencia ve Almanya'dan Dresden belediyeleriyle büyük ölçekli akıllı kent uygulamaları gerçekleştirilecek. Proje, Kepez Santral Kentsel Dönüşüm projesi inşaatları ile eşzamanlı olarak yürüyecek ve 2019 yılında alanda yaşamın başlaması ile birlikte devreye alınacak.

AB DESTEĞİ ÖNEMLİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Başlattığımız bu proje Türkiye'nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesidir. Projenin daha dikkat çekici tarafı ise plan proje etaplarında akıllı kent olarak tasarlanan Kepez Santral projemizin, altyapısından üstyapısına, fiziki yaşam alanlarından, sosyal yaşama kadar hayatın her yerinde estetik, akıllı ve sürdürülebilir bir kent oluşturmamızdır. Avrupa Birliği'nin verdiği bu teşvik; projemizin ne kadar doğru yolda olduğunu göstermektedir" dedi.
BİZE ULAŞIN