Esnaf afişle çırak arıyor

Esnaf afişle çırak arıyor
Burdur'da yetiştirecek çırak bulamayan esnaf, dükkanlarına astıkları afişle sorunlarına dikkat çekmek istedi. 40 yıldır terzilik yapan İsmet Erkan, yeni neslin meslek edinmediğini ifade ederek "Çırak olayı bitti, eskiden vardı, şimdi herkes okuyor, herkes öğretmen, subay, doktor, avukat olacak ama kimse bakkal, manav, fırıncı, şoförlük yapan olmayacak. Şu anki görüntü o. Herkes okumak istiyor ama ne zamana kadar okur onu da zaman gösterecek" dedi.

AFİŞLE İLGİ ÇEKTİ
Burdur'da berberlik yapan Mustafa Var ise, çırak sorununa afişle tepki gösterdi. Var, dükkanının camına 'Ölü ya da Diri ��ırak Kalfa Aranıyor' afişi astı. Meslek sahibi olacak, yetişecek elemanlar aradıklarını anlatan Var, "20 yıldır berberlik yapıyorum. Gelen meslek sahibi olmak için değil, vakit geçirmeye geliyor. Bize mesleği öğrenecek, devam ettirecek elemanlar lazım" diye konuştu.

OKULLAR AÇILMALI
Burdur esnafının sorununu takip ettiğini ifade eden Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan ise, Mesleki Eğitim Merkezlerinde çocukların barınmaları için Çıraklık Yurtlarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Kalkan, "Çıraklık Eğitim Merkezlerini de diğer okullar seviyesine, lise veya ortaokul seviyesinde imkanlar sağlanmalı" dedi.
BİZE ULAŞIN