Kadınlar ‘iş’i biliyor

Antalya ve Isparta’daki kadınlar KOSGEB’in sağladığı hibe mikro krediler ile patron oluyorlar. İş hayatına atılan kadınlar, “Akrabamız bile bu parayı vermez” diyerek desteğin önemine dikkat çekti

Kadınlar ‘iş’i biliyor
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) girişimcilik eğitimine katılarak aldığı 50 bin liralık mikro hibe kredi ile kendisine iş kuran iş kadınlarının sayısı artıyor. Devletin verdiği destekle yola koyulan işkadınları arasında ilkokul mezunu olanlar da var, mühendis olanlar da.

HAYALİM GERÇEK OLDU
Mikro kredi ile iş sahibi olan cesur kadınlardan birisi de 42 yaşındaki İlkay Güzey adındaki Antalyalı kadın. 16 yıldır dikiş yapan ve farklı perdecilerde çalışan Güzey, hep hayali olan dükkanı KOSGEB desteği ile açabildi. İlkokul mezunu olan Güzey, bu hayalini gerçekleştirmek için 3 yıl evde sipariş üzerine perde diktiğini, otelde bulaşıkçılık yaptığını, tatil günlerinde ise pazarda tezgah açarak mefruşat sattığını belirterek, "Ardından KOSGEB'in hibe desteğine başvurdum. Hayalim gerçek oldu" dedi.

GİRİŞİMCİLİK KAZANDIRDI
Girişimcilik kursunun da çok faydasını gördüğünün altını çizen Güzey, "Sadece dikiş dikmeyi biliyordum. Hesap olsun, iş planı olsun hepsini öğrendim. Hayatımda yeni bir pencere açıldı. Benm Honamlı Yörüklerindenim. Dışarıdan gelenler hep Antalya'da dükkan açıyor ama bir Yörük kızının da bir şeyler yapabildiğini görsünler istedim" dedi. Güzey'in en büyük hayali ise 'Yörük kızı' ismiyle marka olmak.

EV HANIMLIĞINDAN GELDİ
Isparta'da 52 yaşındaki emekli Gülten Kumtepe, hobi olarak üç yıl boyunca gittiği ev tekstili kursunun ardından KOSGEB desteğiyle atölyesini kurup iş kadını olanlardan. Kumtepe, kurumun uygulamalı girişimcilik kursuna da katılıp kursu başarıyla tamamladı ve kredi desteği aldı. Kumtepe, 3 ay önce, evinin altını düzenleyerek iş yeri haline getirerek buradaki atölyesinde çalışmalarına başladı ve tekstilin önemli merkezleri arasında bulunan Denizli'den dahi sipariş almayı başardı. İşlerinin oldukça iyi gittiğini anlatan Kumtepe, "Sipariş alarak çalışıyorum. Sıradan, piyasada satılan ürünler yerine, kendi tasarladığım ürünleri üretmeye çalışıyorum. Yola çıkarken de bunu hedeflemiştim" dedi.

GELİNLERİ MUTLU ETMEK ÇOK ZORMUŞ
KOSGEB desteğiyle iş kuranlar arasında farklı bir profili temsil eden Oya Arkadaş bir endüstri mühendisi. Türk

AKRABASI BİLE VERMEZ
Oya Arkadaş, devlet desteğinin kadın girişimci sayısının artması için çok önemli olduğunun altını çizerek, "İnsan kendi akrabasından bin lira bile hibe alamazken, devlet 50 bin lira hibe veriyor. Benim gittiğim dönemde kursa girenler arasında mühendisler, eczacılar gibi ev kadınları da vardı. Bir çok kadın hayallerine bu krediler sayesinde kavuşabiliyor" Oya Arkadaş diye konuştu.Telekom'un Artvin İl Müdürlüğü'nden emekli olduktan sonra Antalya'ya taşınan Arkadaş, emeklilik yıllarında gelinlik sektörüne giriş yaptı. Babasının terzi olduğunu anlatan Arkadaş, "Genetik koduma geri döndüm. Hep mutlu insanlarla bir arada olmak için bu sektöre girdim ama gelinleri mutlu etmek gerçekten zormuş. Onu anladım" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN