Kara leke temizlenmeli

TFF 1. Lig Play-Off final maçının Antalya Stadyumu’na faturası ağır oldu. Maçın 4 kez durmasına neden olan olaylarla ilgili Mülkiye Baş Müfettişi görevlendirildi

Kara leke temizlenmeli
Göztepe'nin Süper Lig'e yükseldiği TFF 1. Lig Play-Off final maçının Antalya Stadyumu'na faturası ağır olurken, çıkan olaylarla ilgili Mülkiye Baş Müfettişi görevlendirildi. Pazar günü oynanan ve seyircilerin sahaya attığı yanıcı ve patlayıcı maddeler ile sis bombaları nedeniyle 4 kez duran maçtaki olayın yankıları devam ediyor.

HERKES SORUŞTURULACAK
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Antalya Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Salih Gürkan da, soruşturmayla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan müfettişler görevlendirildiğini belirtti. Gürkan, başta Emniyet Müdürlüğü olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşların ilgili personelinin soruşturmaya dahil edildiğini kaydetti. Çıkan olaylar öncesi tedbir almamakla suçlanan Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ise seyircilerden ele geçirilen malzemeleri medyaya gösterdi. Uncalı Emniyet Müdürlüğü'ndeki brifing salonunda gerçekleştirilen toplantıda, polisin taraftardan ele geçirdiği malzemeler 10 metre uzunluğundaki masada sergilendi. Çok sayıdaki meşale, torpil, sis bombası, havai fişek ve tahta, plastik, demir sopa ile sustalı olarak tabir edilen bıçak ve farklı türdeki 5 bıçak basın mensuplarına gösterildi. Uzunkaya, kontrol noktalarında ve stadyum girişlerinde yapılan aramalarda 530 meşale, 222 torpil, 2 sis bombası, 1 havai fişek bataryası, 56 adet ezici nitelikte ahşap plastik sopa, 5 adet kesici delici alet ele geçirildiğini açıkladı.

9 KİŞİ İLE İLGİLİ İŞLEM
6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun kapsamında yasak alanlara girmek suçundan 5 kişi, spor alanına yasak madde sokulması suçundan 2 kişi spor alanı dışında kasten yaralama suçundan 1 kişi, spor alanı dışında polise görevi yaptırmamak için direnme suçundan 1 kişi olmak üzere 9 şüpheli hakkında adli tahkikat başlatıldığı ifade edildi. Uzunkaya, maçla ilgili 2 bin polis ve 800 özel güvenlik personelinin görev yaptığını söyledi. İki takımın geliş güzergahından stada girişine kadar önlem alındığını dile getiren Uzunkaya, "ki takım taraftarlarının saat 16.00'dan önce şehre gelmemesi hususunda tebligat ilettik ama cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece taraftarlar hususi araçlarla gelerek maç günü 30 bin taraftar ilimizde toplandı. Her iki takım 150 otobüsle geldi. Bu otobüsler en ince ayrıntısına kadar aranarak suç ve suç eşyaları bloke edildi" dedi.

İÇERİ NASIL GİRDİ
Uzunkaya, ince aramalara rağmen patlayıcıların bir taraftan sokulup, taraftarla buluşturulduğunun anlaşıldığını ifade ederek, "Şehre girişler, stattaki 66 giriş noktası, tribünler ve taraftarlar en ince ayrıntısına kadar aranmasına rağmen bu malzemeler içeri nasıl girdi? Biz de bunu araştırmak üzere soruşturma başlattık. Hem Mülkiye hem de emniyet müfettişi istendi. Varsa emniyet yönünden bir zaafı, tespit edilecek. Statta çalışanlar ve özel güvenlik ile ilgili eksiklik, istismar varsa tespit dilecek. Sorumlular hakkında hem adli hem de idari işlem yapmak üzere soruşturma başlatıldı" dedi. Patlayıcıların stada nasıl sokulduğuna ilişkin tüm kamera görüntülerine ise el koyulduğu bildirildi.
BİZE ULAŞIN