Türkçeyi öğrenip TEOG’da fark attı

TEOG’ta binlerce öğrenciyi geride bırakıp birinciler arasına giren Artem Ivanov’un, Türkçe sorularının tamamını doğru cevaplaması örnek oluşturdu

Türkçeyi öğrenip TEOG’da fark attı
Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde annesi bir Türk ile evli olan Rus uyruklu 14 yaşındaki Artem Ivanov'un TEOG sınavında birinciler arasında yer alıp Türkçe dahil bütün soruları doğru cevaplamasının yankıları sürüyor. 6 yıl önce Türkiye'ye geldiğinde tek kelime Türkçe bilmemesine rağmen, azmi ve çalışkanlığı sayesinde Türkçe'yi öğrenen Artem, sınavla birlikte Manavgatlıların da gönlünü kazandı.

İKİ SINAVDA DA BAŞARILI OLDU
Rusya'da yaşayan Victoria Trukhanova, 6 yıl önce Rus eşinden ayrıldıktan sonra tatil için geldiği Antalya'da Adnan Kaya ile tanışarak evlendi. Rus eşinden olan 8 yaşındaki oğlu Artem İvanov'u da alarak Antalya'ya yerleşti. Kemer'de bir ilkokulun 3. sınıfında eğitime başlayan Artem, daha sonra Manavgat'ta eğitimine devam etti. Kursa giderek Türkçe'yi öğrenen Artem, derslerinde başarılı olmaya başladı. Manavgat Hacı Şayeste Mustafa Güneş Ortaokulu'nda okuyan Artem Ivanov, TEOG-1'de 120 sorudan 118'ine, TEOG-2 sınavında ise 120 sorunun tamamına doğru cevap vererek büyük bir başarıya imza attı.

KISA SÜREDE ÖĞRENDİ
Türkiye'ye geldiğinde hiç Türkçe bilmediğini belirten Artem Ivanov, gittiği kursta 300 kelime öğrendiğini anlattı. Ivanov, "İlk zamanlar öğretmen de ben de çok zorlandım. Kısa sürede Türkçemi geliştirdim. İlk sınavımdan 75 alınca arkadaşlarım şaşırmıştı" dedi. Kendini Türk gibi hissettiğini söyleyen Rus Artem Ivanov, uzay veya uçak mühendisi olmayı hedeflediğini anlattı. Anne Victoria Kaya, "2011 yılında geldiğimizde Artem, okulda çok zorlandı. Dil bilmediği için eve ağlayarak geliyordu. Her şey yavaş yavaş düzene girdi" dedi. Artem'in üvey babası Adnan Kaya ise, Artem'i de öz evlatlarından ayırmadığını söyledi. Anneanne Elena Trukhanova ise, torunu ile gurur duyduklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN