Gül yağı servet gibi

Isparta’da kilosu 12 bin euro’dan ihraç edilen gül yağı servet gibi. 1 kilo gül yağı elde edebilmek için 1 milyon 400 bin gül tomurcuğu işleniyor

Gül yağı servet gibi
Dünya gül çiçeği üretiminin yüzde 65'ini karşılayan lider konumdaki Isparta'da kozmetik sektörünün en önemli hammaddelerinden gül yağı çok büyük emekler sonucu elde ediliyor. Yaklaşık 50 bin TL olan kilo fiyatıyla servet niteliği taşıyan gül yağından bir kilo elde etmek için 1 milyon 400 bin adet gül tomurcuğunun işlenmesi gerekiyor.

GÜLÜN YOLCULUĞU
Sabahın erken saatlerinde gül bahçelerinde toplanan güller çuvallara koyularak alım merkezlerine götürülüyor ve burada çeşitli işlemlerden geçirilerek gül yağı elde ediliyor. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, "Gül yağı parfüm ve kozmetik sanayinin en pahalı ve en önemli hammaddelerinden biri. Günde 80 tonunun üzerinde gül işleme kapasitesine sahibiz. Sezon içinde değişik fabrikalarda üretimi yapılan gülyağları merkezimizde bir araya getirilerek tek tipte ve kalitede gül yağı elde ediliyor" bilgisini verdi.

TAMAMI İHRAÇ EDİLİYOR
Gül yağının kilogram fiyatı 12 bin euro iken gül konkretinin kilo fiyatının bin 350 euro olduğunu aktaran Çelik; "Yaklaşık 4 ton gül çiçeğinden, yani 1 milyon 400 bin gül tomurcuğundan 1 kilo gülyağı elde edilirken, 350 kilogram gül çiçeğinden 1 kilo gül konkreti elde ediliyor. Bu sene 8 bin ton rekolte bekliyoruz. Bunların tamamı ihracata gidiyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, ABD, Kanada, Japonya, Hindistan, körfez ülkeleri gibi dünyanın dört bir yanını ihraç söz konusu" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN