Cennet koylara DTO koruması

Göcek’te başlaması planlanan DTO himayesindeki çevre koruma sistemi sekteye uğradı. Proje Kaş-Kekova’da hayata geçirilecek

Cennet koylara DTO koruması
Özel çevre koruma bölgelerinde bulunan yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koylar için yeni bir koruma sistemi geliyor. Cennet koyların işletmesinde ve korunmasında uluslararası standartların yakalanması amaçlanan yeni sistem, özel çevre koruma bölgelerinde işletme hakkının Deniz Ticaret Odası'nın (DTO) kurduğu Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş'ye devredilecek.

MUĞLA'DA İPTAL NOKTASINDA
Koyların işletilmesi süreci, Göcek Özel Koruma Bölgesi'nde başlaması planlanıyordu. Ancak yönetim kurulunda yer alan isimlerle ilgili Muğla'da yaşanan tartışma projeyi sekteye uğrattı. DTO'nun Göcek'te bu yapılanmanın içinde olmaktan vazgeçtiği öğrenildi. Antalya DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu ise aynı projenin başta Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde olmak üzere Antalya'da hayata geçmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

DOĞA DAHA İYİ KORUNACAK
Amacın koruma alanlarının temiz tutulması, doğanın korunması ve tekne bağlama noktaları başta olmak üzere tekne sahiplerine uluslararası standartlarda hizmet verilmesi olduğunu söyleyen Kendiroğlu, "Finansman sorunu nedeniyle bugüne kadar hayata geçmemişti. Ama yeni sistemde finansman kendi içinde oluşturulacak. Tekne bağlama ücretleri ile bağlama noktalarının bakımı yapılacak, teknelerin ayağına hizmet götürülecek" ifadelerini kullandı. Son yıllarda Kaş- Kekova bölgesinde özel yat sayısının arttığına dikkat çeken Kendiroğlu, "Odamız üyesi yatçılar bilinçli. Ancak dışarıdan gelen özel yat sahipleri yatlarını ağaçlara yada kayalıklara bağlayarak, bilinçsizce çapa atarak çevreye zarar veriyor. Bu nedenle koruma sistemine geçilmesi önemli" dedi.
BİZE ULAŞIN