Yaz hırsızlarına dikkat

Kavurucu sıcaklar ve tatil sezonun başlamasıyla boş bırakılan evler, gece açık bırakılan balkon kapısı ve pencereler hırsızların iştahını kabartırken işlerini çok kolaylaştırıyor

Yaz hırsızlarına dikkat
Havaların ısınmasıyla birlikte açık bırakılan pencere ve tatil için uzun süreli evden ayrılma hırsızlara davetiye çıkarıyor. Yaz gelmesiyle birlikte havaların ısınma nedeniyle pencere ile balkon kapılarının açık bırakılması ve tatil için uzun süreli evden ayrılma gibi durumlar hırsızların iştahını kabartıyor.

MEVSİMİ BEKLİYORLAR
Veriler, gelir seviyesi yüksek kişilerin yaşadığı mahallelerde hırsızlığın daha çok meydana geldiğini ortaya koyuyor. Antalya'da kavurucu sıcakların başlamasıyla özellikle zemin ve birinci kat dairelerin gece balkon kapısı ve pencerelerini açık bırakarak yatan vatandaşlar nedeniyle ev hırsızlarına gün doğuyor. Emniyet dedektifleri ise sıcak yaz aylarında evden hırsızlık olaylarında ciddi artışlar olduğunu belirterek vatandaşları, "Hırsızların dört gözle beklediği sıcaklar başladı. Özellikle ev hırsızları açık kapı ve pencereleri sever. Geceleri uyurken kesinlikle pencere ve kapıları kapatınız. Tatile çıkarken mutlaka önlemlerinizi alın" diye uyarıyor.

BU UYARILARI CİDDİYE ALIN
Şifreli kilitleri olan kapıları da sevmezler. Çünkü bu kapılar sadece tek anahtarla açılabilmektedirler. Dolayısıyla hırsız eve pencereden girmiş olsa bile, içeriden kapıyı açamayacağı için yine pencereden çıkmak zorunda kalacaktır.
Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitleri sağlam ve demir olmalı, kapılarda çift kilit bulunmalı, geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmalı.
Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lamba yanık kalmalı.
Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi sağlanmalı.
Evlere kolayca erişilebilen pencere, balkon veya çekme kapılar bulunuyorsa, masraftan kaçınmayıp, demir parmaklık veya panjur gibi mekanik tedbirlerin yanında alarm tertibatını da taktırmanız gerekmektedir.
Birçok hırsız kapıyı kullanarak eve girer. Bu durumlarda balkon sürgüleri, çok sayıda kilit ya da güvenli sağlam kapılar tavsiye edilir. Balkon ve teras kapıları kilitlenebilen bir sisteme sahip olmalıdır. Daha çok güvenliği ise kilitler ya da çok sayıda kilitler ile sağlam kapılar sağlar.
Pencereler, iteklemelere karşı ek kilitlerle kilitlenebilen kollarla veya çok sayıda kilitlerle korunabilir.
Bodrum pencereleri demir parmaklıklara kapatılmalıdır.
Tatile gittiğinizde önemli olan, yokluğunuzu belli etmemenizdir. Tatilde olduğunuz zamanlar, evinizin posta kutusuna gelen mektupları ve reklam kağıtlarını tanıdıklarınıza aldırtmalısınız.
Evinizi geceleri kısa süreli terk edecek olsanız bile bir lambayı açık bırakınız.
Evdeki yokluğunuzdan dolayı hiçbir surette kapınıza not yazmayınız. Evde daima birisi varmış hissini verecek şeyler yapınız.
Dış aydınlatma mümkün olduğu kadar her yeri aydınlatmalıdır. devamlı olarak yanan bir ışık kullanın.
Gittiğiniz yerleri sosyal medya hesabınızda paylaşmayın; Günümüz hırsızlarının en çok kullandığı yöntemlerden biri ev sahibinin sosyal medya hesabına bakmak.
Aldığınız bütün önlemlere rağmen evinizde bir hırsızlık olduğunda polise çalınan mallarınızı ne kadar detaylı bir şekilde belirtirseniz, çalınan eşyalarınızın geriye gelme şansı da o kadar büyüktür.

KAPI VE PENCERELERİ KAPALI TUTUN
Yaz sıcakları ve aşırı nemin yüksek seviyeye ulaşması sonucu evlerinde kapı ve pencereleri açık bırakıp derin uykuya dalanlar hırsızların hedefi oluyor. Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, "Eviniz kaçıncı katta olursa olsun mutlaka balkon kapınızı ve pencerelerinizi kapatın" uyarısında bulundu. Uzun süreli tatile çıkacaklar için ise bir dizi tavsiyelerde bulunuldu. Hırsızlık masası dedektifleri, yaz aylarında hırsızların en çok hırsızlık yöntemlerinden birisinin de terastan alt kata inmek olduğunu vurguladı. Hırsızların açık bırakılan çatı ve teras kapısından içeri girdiğini ve terastan alt kata çamaşır demirleri ve ip yardımıyla ulaştığını belirten polis, "Bu şekilde de yüzlerce hırsızlık gerçekleşiyor" dedi.
BİZE ULAŞIN