Yeşil domates açılımı

Rusya’nın domatesteki ihracat yasağına karşın yeni pazar arayışı devam ediyor. Domatesin raf ömrü ile yasağın zararı azaltılıyor

Yeşil domates açılımı
Antalya, Rusya'nın domateste sürdürdüğü ihracat yasağına karşın yeni pazar arayışlarına devam ediyor. Bu kapsamda Körfez ve Ortadoğu ülkelerine yaş meyve ve sebze ihracatının artması sektörü sevindirdi. Suriye gibi komşu ülkelere olan ihracattaki artışın yanı sıra, Suudi Arabistan ve Katar gibi uzak bölgelere de sebze meyve ihracatında ciddi bir artış yaşandı. Uzak bölgelere domates erken hasat edilerek yeşil olarak ihraç edildi. Rengini ihracat süresinde alan domatesin böylece raf ömrü uzatıldı. En ciddi artış Körfez ülkeleri tarafından abluka altına alınan Katar'a oldu. Son 1.5 aylık dönemde Türkiye'den Katar'a 379 bin dolar yaş meyve sebze ihracatı gerçekleşti. Katar'a gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatı yüzde 724 oranında arttı. Katar'a daha önce 2 bin dolarlık domates ihracatı gerçekleşirken bu rakam son dönemde yüzde 10 bini bulan artışla 246 bin dolara ulaştı.

KURBAN'A KADAR
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik yapılan tanıtım çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını söyledi. Satıcı, ihracat rakamlarının Kurban Bayramı'na kadar daha da yükselmesinin beklendiğini belirtti.
BİZE ULAŞIN