Kültür ve turizm başkenti Mersin

Vali Özdemir Çakacak, Mersin’in birçok kültürü, tarihi ve doğal güzelliğiyle adeta bir açık hava müzesi olduğunu belirterek, “Yurt içi ve yurt dışından bütün turistleri kentimize bekliyoruz” dedi

Kültür ve turizm başkenti Mersin
Doğası ve tarihi güzellikleriyle açık hava müzesini andıran Mersin, turizmde de pastadan hak ettiği payı almak istiyor. Mersin'in, Türkiye'de önde gelen bir lojistik, tarım, ticaret ve sanayi merkezi olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, "Kentimiz bunların yanında zengin doğal güzellikleri, eşsiz kültürel varlıkları, dini merkezleriyle farklı inanç, dil ve kültürlerin, kardeşlik duygusu içerisinde buluşmasını sağlayan bir kenttir" dedi.

ADETA AÇIK HAVA MÜZESİ
Geçmişten günümüze kadar yaşatılan el sanatlarının en güzel örneklerinin Mersin'de sunduğunu kaydeden Vali Çakacak, kentin, tarihin her döneminde, birçok uygarlığa kesintisiz ev sahipliği yaptığını belirtti. Çakacak, "Mersin, Uzuncaburç, Kanlıdivane, Eliaussa-Sebaste, Kelenderis ve Soli Pompeipolis gibi büyük medeniyetlerin ihtişamına tanıklık edebileceğimiz antik kentleri, bazı bölgeleri neredeyse 90 derecelik diklikteki kanyonda bulunan Adam Kayalar kabartmaları, Cennet- Cehennem obrukları ve daha birçok tarihi ve kültürel eserleri ile adeta bir açık hava müzesidir" diye konuştu.
Hem İslamiyet hem de Hıristiyanlığın önemli şahsiyet ve mabetlerine ev sahipliği yapan Mersin'de, Danyal Peygamber makamı ve camisi, Eshab-ı Kehf mağarası, Zeyne Türbesi gibi merkezleriyle İslamiyet'in önemli yapıları bulunuyor. Ayrıca, hac yerlerinden biri olan St. Paul'un doğduğu ev ve kuyusu, ilk kadın Azize olarak kabul edilen Aya Thekla'nın adıyla anılan kilise, Mut Alahan Manastırı gibi mabetlerle de Hıristiyanlığın önemli yapıtlarına ev sahipliği yapılıyor.

EŞSİZ DOĞA HARİKASI
Mersin'in iklimi ve doğal güzellikleriyle deniz, doğa, spor, inanç, kültür başta olmak üzere turizmin her çeşidine imkan sağladığını aktaran Vali Çakacak, "İlimiz, 321 kilometre sahil şeridi üzerinde, Torosların çam ormanlarının yeşili ile Akdeniz'in uçsuz bucaksız mavisinin buluştuğu bir kent. 100 kilometreyi aşan doğal koylarında, mavi bayraklı pırıl pırıl plajlarında denizin keyfi doyasıya çıkarılabilmektedir.
İnce kumlu uzun plajında ve masmavi denizinde yüzülürken, kıyıdan 200 metre açıkta bulunan Kızkalesi ile de tarihe tanıklık ediliyor" şeklinde konuştu.TATİLİ MERSİN'DE YAPIN
Turizm şirketlerine ve tur operatörlerine Mersin'i öncelikli programları arasına alma çağrısında bulunduklarını ifadede eden Çakacak şunları söyledi: Mersin, Toroslar'ın bereketini verimli topraklarla buluşturan nehir ve derelerde rafting ile adrenalin coşkusu yaşama, sayısız alanda tracking yaparak doğanın bozulmamış haline ve tarihin günümüzle buluşan eserlerine bir arada tanıklık etme, benzersiz yamaçlarda kuşların gökyüzündeki dansına eşlik etme ve Göksü Deltası'nda birbirinden güzel 300'den fazla kuş türünün oluşturduğu harmoniyi izleme gibi eşsiz fırsatları sunmaktadır.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ VE LEZZETLERİ
Mersin'in tam bir tatil kenti olduğunu vurgulayan Vali Çakacak, "Narlıkuyu'da en sıcak yaz günlerinde dahi buz gibi sularda serinlemek, su altı yaşamına en güzel şekilde tanıklık etmek ve birbirinden lezzetli Akdeniz balıklarının tadını çıkarmak mümkündür. Toros Dağları'nın eşsiz ormanları içerisinde gizlenmiş doğal güzellikler keşfedilirken, en doğal haliyle Yörük kültürüne tanıklık edilebilmekte, doğal ve yerel tatlardan oluşan zengin kahvaltı ve enfes lezzetler Akdeniz manzarası eşliğinde tadılabilmektedir" dedi.

BİZE ULA��IN