Engeller kalkacak

Antalya BİLSEM’de beyin gücüyle hareket edebilen araç yapıldı. Şimdi hedef evlerinde yatağa bağımlı yaşayan engelliler için bir robot oluşturmak

Engeller kalkacak
Özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı Antalya Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerinden büyük başarı. NASA'nın odaklanma eğitimlerinde kullandığı sistem üzerinde bir inovasyon gerçekleştiren genç beyinler, beyin gücüyle aracı ileri geri hareket ettirmeyi ve döndürmeyi başardı. Ağustos ayında Çin'de gerçekleşecek Robot Challenge'ta Türkiye adına yarışacak olan proje, omurilik felçliler başta olmak üzere, engellilerin hayatında büyük bir kolaylık vaat ediyor.

ÇALIŞMALARIN MEYVESİ
Antalya BİLSEM Müdürü Arif Aydeniz, son 1.5 yıldır 'mekatronik' alanıyla ilgili bir atılım içinde olduklarını belirterek, "Çalışmalarımız öncelikle lego setleriyle başladı, ardından fisher robot setleriyle devam etti. Bu alanda yetenekli olan öğrencileri belirledik" dedi. Mekatronik alanında uzman olan TÜBİ- TAK Proje Koordinatörü Orhan Çevik'i de 6 ay önce ekiplerine dahil ettiklerini dile getiren Aydeniz, "Bu sürenin ardından çalışmaları yoğunlaştırdık. Beyin gücüyle hareket edebilen bir robot üzerinde yoğunlaştık. Ve öğrencilerimiz sonunda bunu başardı" ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER İÇİN
Proje hakkında bilgi veren Orhan Çevik ise beynin yaymış olduğu sinyalleri algılayan sensörler sayesinde geliştirdikleri yazılımla nesneleri kontrol edebildiklerini belirterek, bunu başta omurilik felçliler olmak üzere engelli bireylerin hayatını kolaylaştırma için kullanmak istediklerini anlattı. Proje Koordinatörü Orhan Çevik projeyi geliştirerek, ellerini ve kollarını hareket ettiremeyen yatağa bağımlı engelliler için evde kapıyı açabilecek, ışıkları yakabilecek, yemek yedirebilecek bir robot oluşturmak istediklerini anlattı. Projenin bir tekerlekli sandalyenin kumanda bölümü kadar bir maliyeti olduğunun altını çizen Çevik, "Eğer proje geliştirilebilirse her engellinin kolayca ulaşabileceği bir sistem olabilir" dedi.

TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEKLER
Bu başarılı projenin ardında 16 yaşındaki Buket Naz Zeren ve Eren Kallıkçı ile 12 yaşındaki Efe İnan var. Efe İnan projeye başladıklarından beri başaracaklarına inandıklarını belirterek, "Bence insan zihninin önünde engel yok" diye konuştu. Daha çok üniversitelerin katıldığı Çin'deki Robot Challenge'tan derece beklediklerini ifade eden Buket Naz Zeren ve Eren Kallıkçı ise "Şampiyonaya 2004'ten beri 2 binden fazla robot katıldı. Ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz" dediler.
BİZE ULAŞIN