Aromatik bitki turizmi

Adı ‘gül’ ile özdeşleşen Isparta’da başta gül olmak ��zere üretimi artan lavanta ve zambak gibi aromatik bitkiler ekonomik getirisinin yanında bölge turizmini de canlandırmaya başladı

Aromatik bitki turizmi
Adı 'gül' ile özdeşleşen Isparta'da, başta gül olmak üzere son yıllarda üretimi artan lavanta ve zambak gibi aromatik bitkiler, ekonomik getirisinin yanı sıra yöre turizmi açısından da büyük önem taşıyor. Başta gül olmak üzere son yıllarda üretimi artan lavanta ve zambak ile şehir ekonomisine önemli katkı sunan aromatik bitkiler, sağladığı görsel güzellikle de hasat dönemlerinde yerli ve yabancı binlerce turisti bölgeye çekiyor.

İKİ İLÇEDE YOĞUNLUK
Genellikle süs bitkisi olarak park ve bahçelerde ekimi yapılan zambak, Isparta'da 120 dönümlük alanda üretiliyor. Zambak tarlaları, hasat döneminde turistlerin fotoğraf çektirmek için geldikleri mekanlar halini alıyor. Gül hasadı ise yine mayıs ayının son haftası başlayıp haziran ayının sonuna kadar devam ediyor. Isparta'da, üretim 25 bin dönümlük alanda gerçekleşiyor. Lavanta ise Isparta'da hasadı en geç yapılan aromatik bitki. Temmuz ayında açarak Keçiborlu ilçesinin Kuyucak Köyü'nü mora boyayan lavantanın hasadı ağustos ayına kadar devam ediyor.TURİST SAYISI ARTIYOR
Çoğu turizm şirketinin sunduğu paket programlarla kente gelen turistler, sabahın erken saatlerinde bahçelerde gül topluyor, gül yağının çıkarılma sürecine tanıklık ediyor. Bu yıl Güneykent beldesinde düzenlenen '3. Gül ve Halı Festivali', büyük ilgi gördü. Gül hasadı sezonu boyunca kente 10 bini aşkın turistin gelmesi bekleniyor. 'Lavanta Kokulu Köy Projesi' ile Kuyucak Köyü'ne gelen turist sayısı, geçen sezon 20 binin üzerine çıktı. Köyde yaklaşık 2 bin 500 dekarlık alanda üretimi yapılan lavantanın bulunduğu alanlar, özellikle fotoğraf sanatçılarının gözde mekanları oldu.

HEDEF 400 BİN
Isparta İl Kültür Turizm Müdürü Osman Çot, geçen yıl 367 bin olan turist sayısının, aromatik bitkilerin tanıtımına ilişkin yaptıkları çalışmalar sayesinde bu sene 400 bin bandını aşmasını beklediklerini ifade etti.
BİZE ULAŞIN