Bizim çocukların bayram mutluluğu

Çeşitli nedenlerle devlet koruması altına alınmış 5 çocuk, koruyucu ailelerine teslim edildi. Çocuklar belki de ilk kez bayramı aile sıcaklığı içinde geçirecek

Bizim çocukların bayram mutluluğu
Antalya'da çeşitli nedenlerle devlet koruması altına alınan 5 çocuk Ramazan Bayramı'nı aile ortamında geçirebilmeleri için koruyucu ailelerine teslim edildi. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne gelen 4 aile evrakları imzalayarak evlerini 5 minik yüreğe açtı. Antalya Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, bayram öncesi sürecin tamamlanmasının anlamlı olduğunu söyledi. Baştürk, "Çocuklarımız bayramı aile ortamında geçirecekler" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan da Antalya'da koruyucu aile sayısının 112'ye, ailelerdeki çocuk sayısının da 136'ya çıktığını açıkladı.

OĞLUNU KAZADA KAYBETTİ
Ailelerin gerekçeleri farklı ama amaçları minik bir yüreğin bakım ve yetiştirmesini aile sıcaklığı içinde yapabilmek. Bu ailelerden biri de İlkay ve Ahmet Acar çifti. Biri 20 diğeri 8 yaşında iki kızları olan aile, 5 yıl önce oğullarını bir trafik kazasında kaybetti. O günden beri bir erkek evlat özlemi yaşayan Acar çifti, koruyucu ailelik yapmaya karar verdi ve evlerini 6 yaşındaki F'ye açtı. Anne İlkay Acar, "Bir evladımı kaybettim. Şimdi bir evladım daha oldu. Onu aile sıcaklığında yetiştireceğim" diyerek duygularını paylaştı. Genç bir çift olan Sultan ve Yasin Koç çifti ise, 9 yaşında bir kız ve 3 yaşında bir erkek çocuktan oluşan çekirdek ailelerini, koruyucu ailelikle genişletti. 8 yaşında S'ye sıcak yuvalarının kapısını açan Koç çifti, "Sevgi paylaşıldıkça çoğalır inancındayız. Çocuklarımız için bir kardeş, bizim için bir evlat olacak" diye konuştu. Gaye ve Ertekin Can çifti de evlerini 8 ve 9 yaşındaki iki kız kardeşe açtı. Gaye Can, "İki çocuğun hayatını değiştirmek istedik" ifadelerini kullandı.

AİLE SICAKLIĞI ÇÖZDÜ
Emekli bankacı Jale Kaplan ve koruyucu ailelik görevini üstlendiği 3.5 yaşındaki A'nın hikayesi de aile ortamının önemini gözler önüne seriyor. A'nın alışma süresi için Jale Kaplan'ın evinde geçirdiği yaklaşık 1 aylık süre, sanki bir sihirli değnek etkisi yaptı. Ailesi tarafından terk edilen A'ya sevgi ve ilgi eksikliği nedeniyle gelişim geriliği teşhisi konurken, geçen 1 aylık kısa süre bunu tersine çevirdi. Konuşmaya başlayan ve tuvalet eğitimini tamamlayan A'daki gelişim uzmanları şaşırttı. Kaplan, "İlk günlerde çok ürkekti. Artık insanlarla temas kurabiliyor ve konuşuyor" dedi.
BİZE ULAŞIN