Ölüme kulaç atmayın

Sıcaklardan bunalanlar süs havuzu ve su kanallarına ilgi gösterince ölüm tehlikesi arttı. Boğulmalara karşı vatandaşlar uyarıldı

Ölüme kulaç atmayın
Antalya'da asfalt eriten çöl sıcaklarının bastırması, beraberinde tehlikeleri de getirdi. Aşırı sıcak ve yüksek nem oranından bunalanlar kendilerini deniz, havuz, süs havuzu ve sulama kanallarına atınca sıkça meydana gelen boğulmaların önlenmesi için tedbirler alındı. Su kanallarında boğulmanın önüne geçmek için Antalya DSİ 13. Bölge Müdürlüğü, Düden Çayı'nın çıktığı noktadan denizle buluştuğu noktaya kadar geçen kanalların etrafına kilometrelerce tel örgü çekti. Tel çitlerle kanallar çevrilirken, uyarı levhaları dikildi, bariyer ve korkuluklar yapıldı.

POLİSTEN BROŞÜR
Antalya Emniyet Müdürlüğü ise kent merkezi ve sahillerde boğulmalara karşı broşürler dağıttı. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri boğulmalara karşı alınacak önlemlerin anlatıldığı 'Dikkat Suda Boğulma!' broşürü hazırladı. Polisin Lara ve Konyaaltı Plajlarında dağıttığı broşürlerde, "Ülkemizde en çok boğulma olaylarının cankurtaran ve sağlık ekibi bulunmayan gölet, baraj, kanal, su birikintisi gibi olduğunu unutmayınız. Çocuk ve gençlerimizi kontrollü alanlara yönlendiriniz. Falezler bölgesinde yüksekten düşme sonucu yaralanma ve boğulma olayları yaşanabileceğini, sulama kanalları bulunan yerlerde boğulmalara yol açabilecek kazaların olabileceğine dikkat ediniz" ifadeleri yer aldı.

GÜNEŞ ÇARPMASIN
Polis, boğulma olaylarının yanı sıra güneş çarpmalarına karşı dikkatli olunmasını istediği broşürlerde, "Özellikle çocuklar, gençler ve yaşlılar yüzerken sürekli gözünüzle takip ediniz. Güneş ışığı altında uzun süre bulunmak sıcak-soğuk farklılıkları, sıcak çarpması veya kramplar boğulmalara sebep olabilir. İyi yüzme bilmiyor ve kurtarma, ilkyardım eğitimleri almamış iseniz kendinizin ve kazazedenin güvenliğini tehlikeye atmayın" şeklinde uyarı yaptı.

TEHLİKENİN BOYUTU BÜYÜK
Sıcaklar ile birlikte belediyelere ait parklardaki süs havuzlarına çocuklar akın ediyor. Serinlemek için Çallı kavşağındaki süs havuzunda yüzen çocuklar havuzda yaşanabilecek elektrik kaçağı ve benzeri durumda ölüme davetiye çıkarıyor. Yetkililer süs havuzunda yüzen yaşı küçük çocukların aynı zamanda boğulma riski ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN