İhtiharı Önleme Timi

İhtiharı Önleme Timi

Antalya Emniyet Müdürlüğü, intihar teşebbüsleri ile gündeme gelen falezlerde önlem aldı. İntiharı Önleme Timi dünden itibaren bölgede 7/24 nöbet tutmaya başladı

Antalya'da en son Atatürk Parkı'nda Serenay Y'nin intihara teşebbüsü ile gündeme gelen falezler için yıllar sonra ilk kez önlem alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan 'İntihanı Önleme Timi' dün göreve başladı.

UYGULAMAYLA FARKINDALIK OLUŞACAK
İntiharı Önleme Timi, Antalya'nın imajına zarar veren bu görüntülerin ortadan kaldırılması, vatandaşların intihar olaylarına karşı duyarlılığın ve farkındalığın artırılmasını sağlamak, intihara meyilli şahıslara karşı toplumsal bilinç oluşturmak suretiyle önleyici ve gerekse anlık duyarlılığın/ihbar mekanizmalarının harekete geçirilmesini sağlamanın yanısıra, daha etkili müdahale gücü oluşturmak amacıyla broşür çalışması da gerçekleştirilecek. Antalya Emniyet Müdürlüğü, çalışmaların başarıya ve sonuca ulaşması için aileler başta olmak üzere, kamu ve kurumları, STK'lar ile medyadan destek beklendiğini vurguladı.

7/24 GÖREV YAPACAKLAR
Asayiş Şubesi, Deniz Şubesi, Foto Film Şubesi ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüklerinden polislerin görev yapacağı özel teçhizatlı donanımlı ve eğitimli tim polisi, intihar olaylarına karadan ve denizden birbirleriyle koordineli şekilde 24 saat görev yapacak. Konyaaltı ve falez bandında sürekli devriye gezerek dünden itibaren mesaiye başlayan İntiharı Önleme Timi, bölge halkını bilgilendirme çalışması yapıp, intihara meyilli şahıslara karşı toplumsal bilinç oluşturmak suretiyle önleyici ve gerekse anlık ihbar mekanizmalarının harekete geçirilmesini sağlayacak.

YAPACAKLAR TEŞVİK EDİCİ HALE GELDİ
Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün yazılı açıklamasında, "Şehrin sahip olduğu eşsiz güzelliklerin denizle buluştuğu önemli kesişme noktalarından birisi olan 'Falezler' son dönemlerde sık sık boğulma, intihar ve intihara teşebbüs olayları ile kamuoyu gündemine gelmiştir. Yaşanan olaylar güzellikler ile özelliklerin gözardı edilmesine ve sıradanlaştırmasına yol açmaktadır. Bu durumun aynı zamanda intihar veya intihara teşebbüse meyilli olanlar için bir adres noktası oluşturmakta, ortaya çıkan manzaranın farkına varılmadan intiharı teşvik edici nitelik kazandırmakta ve tehlikeli bir sürecin hazırlanmasına da zemin oluşturmaktadır" denildi.
BİZE ULAŞIN