Eğitimde uçuş zamanı

Eğitimde uçuş zamanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimi ile Boeing 737 400 tipi yolcu uçağı Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesine yerleştirilecek

  • Akdeniz
  • Çarşamba 20.07.2017
Türkiye'nin ilk tematik meslek lisesi olan Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uçağına kavuşuyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimi ile bir Boeing 737 400 tipi yolcu uçağı okul bahçesine yerleştirilecek. Uçağın yolcu bölümü kütüphane olarak düzenlenecek. Kokpit bölümü ise simülatör olarak kullanılacak.

KALİFİYE ELEMAN
Uçağın Temmuz sonuna kadar getirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Haldun Çevik, "Haftada 2 gün bilişim ve teknoloji günleri düzenleyeceğiz. Hem okul öğrencilerimizi, hem de okulumuzda okumaya aday, istekli gençleri okulumuzda ağırlamak istiyoruz" dedi. Amaçlarının Türk uçak sanayisine en iyi kalifiye elemanları yetiştirmek olduğunun altını çizen Çevik, öğrencilerin uçağın altyapısını bilmesi gerektiğini belirterek, simülatörle bunu öğreneceklerini anlattı. Çevik, simülasyonun yerli uçak üretiminin ilk adımı olduğunu, eksikliklerin planlama aşamasında yazılım üzerinde tespit edilerek değiştirilebileceğini anlattı. Çevik, şimdiki hedeflerinin 70 kilogram yük taşıyabilecek bir drone yapmak olduğunu sözlerine ekledi. Okul açıldığında 297 puanla öğrenci aldıklarını belirten Çevik, "Artık 430 puanın üzerinde öğrenci alıyoruz. Puanımız bir yılda 150 puan arttı. Anadolu Liselerini yakaladık. Fen Liseleri ile rekabet ediyoruz. Son öğrencimiz Elmalı Fen Lisesi'nden yatay geçiş ile geldi.

SİMÜLASYON YAZILIMI DA ÖĞRENCİLERDEN
Simülasyon yazılımı ise şimdiden hazır. Uçak simülatörünün yazılımını okul öğrencileri 15 yaşındaki Ali Buğra Büyüktatlı ve Oğulcan Uluç hazırladı. Okul Müdürü Haldun Çevik, simülatörlerin dışarıdan alınması halinde 1.5 milyon doları aştığını belirterek, "Ama biz hem devletimizin katkısı, hem de öğrencilerimizin zekasıyla buna bedavaya sahip olacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN