Otomotiv ihracatında hedef 27 milyar dolar

Türkiye otomotiv ihracatında yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, hedeflerinin 27 milyar doların üzerinde satış yapmak olduğunu söyledi

Otomotiv ihracatında hedef 27 milyar dolar
Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv sektöründe ihracatın iyi gittiğini açıkladı. Bu yıl 27 milyar doların üzerinde dış satım rakamına ulaşıp tüm zamanların ihracat rekorunu kırmayı hedeflediklerini belirten Sabuncu, sektör tarihinin en yüksek dış satım rekorunun 24,7 milyar dolar ile 2008 yılında, ikinci rekorunun ise 23,8 milyar dolar ile geçen sene kırıldığını bu yıl ise tüm zamanların ihracat rekoruna koşulduğunu kaydetti.

2,5 MİLYAR DOLARI GEÇTİ
Sabuncu, otomotiv sektörünün, geçen yılın ilk yarısında 11 milyar 734 milyon 74 bin dolar olan ihracatını bu yılın aynı döneminde yüzde 22,4 artırarak 14 milyar 359 milyon 485 bin dolara çıkardığını belirtti. Sabuncu, otomotiv endüstrisinin haziran ayında ise yüzde 16,4'lük artışla 2 milyar 500 milyon 46 bin dolar dış satım gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, yılın ilk yarısında aylık bazda 2,4 milyar dolarlık ortalama ihracat rakamını yakaladığını vurguladı.

TÜM ZAMANLAR GEÇİLECEK
Otomotivde, tüm zamanların ihracat rekorunun, 24.7 milyar dolar ile 2008 yılında kırıldığını hatırlatan Orhan Sabuncu, rekor yılının son çeyreğinin, küresel ekonomik krizden etkilendiğini anlattı. Sabuncu, "27 milyar doların üzerinde dış satım rakamına ulaşarak ihracat rekorunu kırmayı hedefliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN