Otopark derdi bitiyor

Otopark derdi bitiyor

Antalya’nın en büyük sorunu olan otopark derdine mekanik çözüm bulundu. Büyükşehir Belediye şirketlerinden ANET, şehrin ilk mekanik otoparkını Haşim İşcan Otoparkı’na kuruyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Antalya Entegre Et Sanayi ve Ticaret A.Ş (ANET), otopark sorununa çözüm bulacak projeyi hayata geçiriyor. Kangren olan sorun mekanik sistemle ortadan kaldırılacak. İstanbul gibi büyük şehirlerde uygulanan ve mekanik otopark sistemi Haşim İşcan Otoparkı'nda hayata geçiriliyor.

İLK MEKANİK KATLI OTOPARK
ANET'in önemli gelir kaynaklarından biri olan otoparklar hem şehre hem de şirkete nefes aldıracak. Otopark kapasitesini artırmak istediklerini söyleyen ANET Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Urcu, yeni park alanları oluşturmak için çalıştıklarını belirtti. Haşim İşcan Otoparkı'nda katlı sisteme geçildiğini ifade eden Urcu, "85 olan otopark kapasitesi 220'ye çıkıyor. Bir bölüm 4 katlı, bir bölüm 2 katlı olacak. Sistem Antalya'da ilk kez uygulanacak. Mekanik sistemle araçlar üst katlara yerleşecek. Böylece üç araçlık alana 12-20 araç park edebilecek. Sistem tutarsa başka otoparklarda da bu sistemi değerlendirebiliriz. Bu sistemle otopark kapasitemiz 2 katına çıkabilir" dedi.

YOLLARA YENİ DÜZEN
Yol otopark kapasitesini de artırmak istediklerini vurgulayan Urcu, "Şu an yol kenarı otopark kapasitemiz 750 araç. Ana hatlarda, kısa süreli parkların olduğu alanlarda uygulayacağız. Hedefimiz bin 500-2 bin kapasiteye ulaşmak" diye konuştu. Yıllardır üzerlerinde bir kambur olan mezbahayı Antalya Kasaplar Odası'na devrettiklerini anlatan ANET Başkanı, "Artık işletmeciliğe ağırlık vereceğiz. Yatırım yapabilen bir kurum haline gelen şirketimiz tarihinde ilk kez yılı karla kapattı. Büyükşehir Belediyesi'ne 2 milyon liralık da borç ödemesi yaptık" ifadelerini kullandı. Mustafa Akaydın döneminden ANET'in borcunun 9.5 milyon liraya ulaştığını anlatan Urcu şunları söyledi: "Devraldığımız borç 9.5 milyon liraydı. Bunun 4.5 milyon liralık bölümü banka kredisiydi. Krediyi yapılandırdık. Ödemelere başladık. Bugün kalan banka borcu 2 milyon 640 bin. 2019'da banka kredisi borcu bitecek. Toplamda hizmet alımı yapılan firmalarla birlikte borcumuzu 3.5 milyon liranın altına düşürdük. Mezbahadan yıllık 650 bin lira zarar ediliyordu. Çalışan sayısını optimize edip revizyon yaptık. Ardından devrettik."

ÜCRETSİZ HİZMET
Urcu, işlettikleri Tünektepe, Topçam ve Zıpzıp Park gibi yatırımlarla kar etmeye başladıklarını vurguladı. Sosyal yönü olan bir şirket olduklarını hatırlatan Urcu, "Sarısu Mesire Alanı'nı yıllık 1 milyon, Kadınlar Plajı'nı 350 bin kişi kullanıyor. Halka ücretsiz hizmet veriyoruz. Kira gelirleri düşünce buradan zararımız 1.3 milyon liraya ulaşıyor. Bu zararı diğer işletmelerimizle karşılıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN