Gurbetçiler çağrıya uydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Komşunu da al gel’ çağrısı karşılık buldu. Antalya’ya tatile gelen gurbetçilerin oranı arttı

Gurbetçiler çağrıya uydu
Avrupa ülkelerinde çalışan gurbetçilerin bu yıl Türkiye'deki tatil tercihi arttı. Yurtdışında yaşayıp Antalya'ya tatile gelen Türk vatandaşlarının sayısı geçen yıla göre yüzde 14 arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan 'Komşunu da al gel' projesi ile yurtdışında yaşayan Türklerin tatillerini Türkiye'de geçirmesine yönelik çağrılar olumlu etki gösterdi.

RAKAMLAR ARTIYOR
Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde oturan gurbetçilerin geçen yıla göre bu yılki tatil tercihinde 34 bin 995 kişi fazlayla yüzde 14'lük artış gözlendi. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre yılbaşından temmuz ayı sonu itibariyle, yurtdışında yaşayan 284 bin 336 Türk tatil için Antalya'ya geldi. Bu rakam 236 bin 183 kişinin geldiği 2014'e göre yüzde 17, 254 bin 421 kişinin geldiği 2015'e göre de yüzde 11 oranında artış gösterdi.

OLUMLU YANSIDI
'Komşunu da al gel' kampanyası ve yurtdışında yaşayan Türklere yönelik yapılan kampanya ve çağrıların rakamlara bakıldığında olumlu tepki aldığının görüldüğünü belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Şu an rakamlara yansıyan olumlu bir durum var ve bunu önümüzdeki yıllarda da benzer kampanyalarla devam ettirmek lazım. Çünkü Avrupa'nın tamamında 5 milyona yakın Türk uyruklu insan yaşıyor. 5 milyon büyük bir rakam" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN