Turizme darbe vurdu

Turizme darbe vurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alman turistlere Türkiye’ye gitmeyin mesajı vermesi turizmcileri çok kızdırdı. Akdenizli turizmciler, “Ekmeğimizle oynamayın” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alman medyasında yaptığı, "Türkiye güvenli değil" açıklaması ortalığı karıştırdı. Türkiye'ye karşı bir algı yönetimi içinde olan Alman medyasının adeta ekmeğine yağ süren bu açıklama turizmcilerin de tepkisini çekti.

TURİZME ZARAR VERİYOR
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye'nin güvenlik probleminin olmadığını vurguladı. Yağcı, "Türkiye'nin her şehri, İstanbul'u, Antalya'sı, Çanakkale'si en az Berlin, Paris ve Londra ne kadar güvenliyse o kadar güvenlidir. Güvenlikle ilgili algı operasyonları turizme çok büyük zarar veriyor" dedi. Turizmin stratejik bir sektör olduğunun altını çizen Yağcı, "Turizm bir milli meseledir. Herkesin bunun bilincinde olarak ortak davranması ve düşünmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 2016'da yaşanan sıkıntının etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalktığına değinen Yağcı, "Turizmin istihdama ve cari açığın kapatılmasına büyük bir etkisi var. Bu nedenle turizmi etkileyecek her türlü konuda azami dikkat gösterilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

EKONOMİYE BALTA
MÜSİAD Antalya Şubesi Turizm Komisyon Başkanı Mustafa Cephanecioğlu ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ekonomiye balta vuracağını belirtti. Cephanecioğlu, "Maalesef Kılıçdaroğlu'nun bu talihsiz açıklamaları Turizm vesilesi ile ülke ekonomisine balta vurmuştur. Zaten terör örgütlerinin sözcülüğünü üstlenen bir zihniyetten de başka bir şey bekleyemezdik" dedi. Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerinin "Türkiye'ye gelmeyin" anlamı taşıdığının altını çizen Cephanecioğlu, şunlardı söyledi: "Siz bu Alman sevdası ile kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz? Türkiye'yi kötüleyerek ekonomiye balta vurmak nasıl bir siyasi stratejidir? Son 10 yılda Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 52 milyon Alman, 35 milyon Rus, 26 milyon İngiliz ülkemize tatile geldi. Kaç tanesi öldürüldü? Kaç tanesine hakaret edildi? Kaç tanesi hırsızlığa maruz kaldı? Dünyanın önde gelen şehirlerindeki suç oranları ile İstanbul, Ankara, İzmir hele hele Antalya'nın suç oranlarını kıyasladılar mı hiç?"ÇOK HASAS BİR SEKTÖR
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik Otelciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tam olarak ne söylediğini bilmediğini ancak duyduklarının hiç hoş olmadığını ifade etti. Sili, "Ama Alman medyasının yansıttığı şekilde sözleri söylediyse, bunun talihsiz bir açıklama olduğunu söylemek gerek. Bizim turizm sektörü çok hassas bir sektör. Tüm siyasiler, STK temsilcileri ve sorumluluk sahipleri söylemlerinde dikkatli olmalı" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ
Almanya'nın Focus dergisinde yer alan haberde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'ye tatile gelen bir Alman, giydiği tişört ya da yaptığı bir espri nedeniyle tutuklanabilir mi" sorusuna, "Uzun zamandır Türkiye'de halihazırda hiç kimse için güvenlik garantisi olmadığını söylüyorum. Ne canınız ne de mal ve mülkünüz için. Maalesef yasaların geçerli olmadığı ve adaletsiz bir dönemde yaşıyoruz. Dünyanın güvenini yeniden kazanmak için Türkiye acilen normale ve demokrasiye geri dönmek zorunda" cevabını vermişti. Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'tan da sert bir açıklama gelmiş, Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını, 'turizme darbe', 'Türkiye'ye karşı haksızlık', 'Türkiye'ye karşı bir algı operasyonunun parçası' sözleriyle değerlendirmişti.
BİZE ULAŞIN