Turizmcilerin uzun tatil beklentisi

Turizmcilerin uzun tatil beklentisi

TÜROFED Başkanı, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması halinde 1-2 milyon kişiyi bulan turizm hareketliliği yaşanacağını söyledi

  • Akdeniz
  • Perşembe 11.08.2017
Turizm sektörü, hükümetten Kurban Bayramı tatilinin 6 veya 10 gün olarak kararlaştırılıp ilan edilmesini bekliyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilinin uzun gerçekleşmesi halinde 500 bin kıyı tatilcisinin yanı sıra, 1-2 milyonu kişiyi bulan hareketliliğin yaşanacağını açıkladı.

500 BİN TATİLCİYİ AŞAR
Bayram tatilinde kıyı kentlerine büyük ilgi olduğuna değinen TÜROFED Başkanı Ayık, "İç piyasanın hareketlenmesi adına bayram tatillerinin uzun tutulmasını çok önemsiyoruz. Kurban Bayramı'nda kurban kesme vecibemiz var. Uzun tatil olursa vatandaşımız, ya önce ya da sonra tatillerini yapıyorlar. Bu yıl uzun tatil imkanı oluşursa, vatandaşımız önce tatilini yapacak, ardından akrabalarını ziyaret edecek ve sonrasında da kurbanlarını kesecekler. Bu uzun tatil gerçekleşirse konaklama tesislerimize gelecek yerli turist sayısı 500 bini bulur. İç turizm hareketliliği birkaç milyonu bulur" dedi.

TATİL KARARI BEKLENİYOR
İç turizmde 10 milyon hedeflerinin olduğunu işaret eden Ayık, "Uzun tatiller, böyle dönemlerde devreye girdiği takdirde bu rakamların oluşmasına büyük katkı yapar. Aileler için de büyük önem teşkil eden çocuklarının sınav dönemi bitti. Siyasi otoriteden bir an önce bu kararı açıklamasını bekliyoruz. Hükümetimiz anlayış gösterip idari tatil kararını açıklayacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN