Algıyı kıracaklar

Türkiye aleyhine olumsuz imaj yaratmaya çalışan medyaya karşı 100 Alman işadamı Antalya Business Network’un düzenlediği Alman-Türk Ekonomi Günü’ne geliyor

Algıyı kıracaklar
Almanya ile farklı bir süreçten geçen Türkiye'ye Alman iş dünyasından destek geliyor. Antalya'nın hem ihracat hem de turizmde en büyük pazarı olan Almanya'da medya aracılığı ile yaratılmaya çalışılan olumsuz imajı karşı Alman işadamları karşı atağa geçiyor. Bir tarafta Almanya'da 'Türkiye'ye gitmeyin' kampanyaları sürerken Antalya'da yerleşik olarak yaşayan Almanlar ise bu rüzgarı tersine çevirmek için harekete geçti.

TOPLANTI KASIM AYINDA
Antalya'da 2014 yılında kurulan ve Alman işadamları ile Almanca konuşan Türk işadamlarının bir araya geldiği Antalya Business Network, yaratılmaya çalışan algı operasyonuna karşı önemli bir girişime hazırlanıyor. Kasım ayında Antalya'da düzenlenecek Alman-Türk Ekonomi Günü'ne, Alman işadamları ile Türk işadamlarını buluşturulacak.

GÜVENLİK ALGISI DEĞİŞMELİ
Antalya Business Network Yönetim Kurulu Başkanı Helena Schönbaum, daha önce sanayinin yoğun olduğu şehirlerde gerçekleşen toplantının ilk kez Antalya'da düzenleneceğini söyledi. Schönbaum, "Almanya'da Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili olumsuz bir imaj var. Bu turizme yansıyor. Bu algıyı değiştirmeliyiz. Ben de bu nedenle toplantının Antalya'da yapılması için girişimlerde bulundum. Teklifimiz kabul edildi" dedi.

MEDYADAKİ YANLI HABERLER
Güvenlikle ilgili olumsuz algıda Alman medyasında yer alan haberlerin etkili olduğunu savunan Schönbaum, "Alman medyasında haberlerini seyrederken Türkiye tehlikeli bir yer gibi geliyor. Perdemi açıp dışarıya bakıyorum, kuşlar, böcekler… 'Ben farklı bir ülkede mi yaşıyorum' diyorum. Böyle bir dönemde Alman işadamlarının Antalya'ya gelmesi, güvenlik konusunda önemli bir argüman olacaktır" diye konuştu. Alman-Türk Ekonomi Günü'nün Almanya Büyükelçiliği'nin himayesinde gerçekleşeceğini açıklayan Schönbaum, "300 işadamının katılmasını bekliyoruz. Hedefimiz Almanya'dan ise 100'ün üzerinde işadamının toplantıya katılması. Gelecek işadamları Antalya'da firma ziyaretleri ve şehir turu yapacak. Özellikle Antalya'nın kalbi olan Kaleiçi'ni gezdirmek istiyoruz. Kaleiçi'ni gördükten sonra Antalya'ya aşık olacaklarına inanıyorum. Çünkü kimi götürsek aşık oldu" dedi.

TOPLANTI YAPILACAK OTELE İNCELEME
Şimdiye kadar Antalya'da düzenledikleri toplantılara Alman, Avusturya ve İsviçre ekonomi ataşeleri ile İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach ve Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Jan Nöther'in de katıldığını anlatan Schönbaum, Kasım ayındaki toplantıya Almanya Büyükelçisi'nin katılacağını açıkladı. Antalya Business Network üyeleri, toplantının gerçekleşeceği Aska Lara Otel'de inceleme yaptı. İncelemeye Almanya'nın Antalya Konsolos Yardımcısı Jörg Fürstenau ile ICF Airports Genel Müdürü Holger Schäfers ve SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof gibi iş dünyasının önde gelen isimleri de eşlik etti.
BİZE ULAŞIN