Aspendos perde açtı

24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Aida operası ile başladı. 4 Eylül’e kadar devam edecek olan festivalde sanatçılar ayakta alkışlandı

Aspendos perde açtı
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin 'Aida' isimli operasıyla başladı. Aspendos Antik Tiyatrosu'nda düzenlenen festivalin gala konserine sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

KÜLTÜR VE SANAT BAŞKENTİ
Festival açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, medeniyetlere beşiklik yapan bir yerde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Antalya'yı sadece turizmin başkenti değil, aynı zamanda kültürün ve sanatın da başkenti yapmak istediklerini dile getirdi. Yayman, gelecek sene 25'incisi düzenlenecek festivali çok daha ihtişamlı hale getireceklerini ifade etti. Atatürk'ün 'Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür' sözünü anımsatan Yayman, bunu çok önemli bulduklarını, kültürü yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

AIDA'NIN ÖZELLİĞİ
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada ise "Aida'nın özelliği, bu operanın Osmanlı döneminde 19'uncu yüzyılın ortasında Mısır Hidivi İsmail Paşa'nın bu eserin siparişini vermesidir. Eserin ilk temsili de Kahire'de yapılmıştır. Bu eserin geçtiği dönem ve konusu itibariyle bu mekan misafirlerimize güzel bir atmosfer sunuyor" dedi.

4 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK
19'uncu yüzyılın en önemli opera bestecisi sayılan Giuseppe Verdi tarafından bestelenmiş 4 perdelik opera sonunda izleyiciler sanatçıları ayakta alkışladı. Festival kapsamında bu akşam 'Aida' operası tekrar sahnelenecek. Festival, 29 Ağustos Salı akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 2 perdelik 'Uyuyan Güzel' balesi ile devam edecek. 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 4 Eylül'de Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu'nun Şehrazat, Chopiniana ve Poloveç bale gösterileri ile sona erecek.

BİZE ULAŞIN