Onur konuğu oldular

Şeker hastaları için bant üreten Antalya TED Koleji öğrencileri Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe ile öğretmenleri Zafer Bayramı resepsiyonunda Cumhurbaşkanı’nın onur konuğu oldu

Onur konuğu oldular
Şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için ürettikleri bant ile gündeme gelen ve ABD'deki Genius Olimpiyatları'nda 2 bin 450 proje arasından dünya 1'incisi olan Antalya TED Koleji'nden 10. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun, 11. sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe ve proje danışmanı Kimya Öğretmeni Gülay Demirci, 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onur konuğu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, liseli dahilerle yakından ilgilendi ve çalışmalarına devam etmelerini istedi.

ABD'DEN DAVET ALDILAR
Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe, geçen yıl şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı üretmişlerdi. Türkiye ve Antalya'nın gururu olan Dursun ve Boztepe'ye, Oswego New York Eyalet Üniversitesi yıllık 10 bin dolar burs vererek gençlerin eğitimlerini burada sürdürmeye davet etmişti. Antalyalı iki öğrencinin çalışmalarına Cumhurbaşkanlığı tarafından destek verileceği öğrenildi.

İKİNCİ BÜYÜK PROJE
Antalya TED Koleji 11'inci sınıf öğrencileri Mehmet Can Dursun bu yıl da Özge Ceren Apalı ile geliştirdikleri ve TÜBİTAK'ın açtığı ortaöğretim düzeyinde 'biyoloji' alanındaki yarışmada Türkiye birincisi olmuştu. Dursun bu projede de, akciğer ve epidermoid kanserinde ardıç ağacı yağının kullanılmasını içeren bir ilaç geliştirmişti. Mehmet Can Dursun ve Özge Ceren Apalı, Mayıs 2018'de Estonya'da Türkiye'yi temsil edecek.

SIRA BATAKLIĞA GELDİ
Mehmet Can Dursun, devletin zirvesi ile görüşme imkanı bulduklarını söyledi. Dursun, "Cumhurbaşkanımızın bizimle görüşmesi şevkimizi artırdı. Devletimizin desteğini arkamızda hissettik" dedi. İrfan Boztepe de Cumhurbaşkanı'nın kendilerine, 'yaraları iyileştirdiniz, şimdi sıra bataklığı kurutmakta' dediğini belirterek, "Hedefimiz şeker hastalığı ile mücadele konusunda yeni projeler geliştirmek" diye konuştu.

EMİNE ERDOĞAN TAM DESTEK SÖZÜ VERDİ
Proje koordinatörü TED Antalya Koleji Kimya Öğretmeni Gülay Demirci de görüşmenin çok samimi bir ortamda geçtiğini belirtti. Demirci, "Cumhurbaşkanımız bizimle resepsiyon öncesi de bir araya gelerek özel olarak görüştü. Ekibimizle çok yakından ilgilendi. Özellikle Emine Erdoğan, projemizin şeker hastaları için bir ürüne dönüşmesi konusunda destek vereceğini söyledi. Bu bizim için büyük bir fırsat" ifadelerini kullandı
BİZE ULAŞIN