Azeri hasta nakil için Türk doktora güvendi

Azeri hasta nakil için Türk doktora güvendi
Atatürk'ün, "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz" sözünden etkilenen Azeri Abdin Nazarlı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ablasından yapılan böbrek nakliyle şifa buldu. Azerbaycan'ın Şirvan kentinde ikamet eden 36 yaşındaki Abdin Nazarlı, karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Türk doktorlarının organ nakillerindeki başarısını araştıran Nazarlı, Türkiye'de ameliyat olmaya karar verdi.

ABLASI YENİ BİR CAN VERDİ
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne başvuran Nazarlı'ya, Azerbaycan'da yaşayan 56 yaşındaki ablası Nayiba Nazarova böbreğini vermek için gönüllü oldu. Yapılan tetkiklerin olumlu çıkmasının ardından, Nazarlı'ya Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından yapılan nakil başarıyla gerçekleştirildi.

DÜŞÜNMEDEN KARAR VERDİM
Nakil olana kadar çok sıkıntı çektiğini vurgulayan Nazarlı, "Atatürk'ün 'Kendinizi Türk hekimlerine emanet ediniz' sözünden çok etkilendim. Türk doktorlar için böbrek nakli sıradan bir şey. Hiç tereddüt etmeden Türkiye'ye geldim, burada şifa buldum. Türk doktorlarına sonuna kadar güveniyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN