Martı timleri kuş uçurtmuyor

Antalya’nın Konyaaltı, Lara ve Kundu sahillerinde görev yapan ‘Martı Timi’ suçlulara göz açtırmadı. Aranan 132 kişiyi yakalayan timler, eroin, esrar ve uyuşturucu hap ele geçirdi

Martı timleri kuş uçurtmuyor
Antalya'da bu yıl faaliyete geçirilen ve sadece sahillerde görev yapan kısa adı 'Martı Timi' olan ATV ve Güven Timi, 2 ayda suçluların korkulu rüyası oldu. Konyaaltı, Lara ve Kundu sahillerinde 24 saat görev yapan ve en az bir yabancı dil bilen Martı Timi'ndeki polisler, tatilcilere güven verirken suçluların da korkulu rüyası oldu.

SUÇLULARA AMAN YOK
Sahillerde yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek için temmuz ayında Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün 20 polisten oluşturduğu 10 ATV ve Güven Timi, bugüne kadar 53 bin 257 kişiyi kontrol etti. Ekipler, çeşitli suçlardan aranan 132 kişiyi yakalayarak adli makamlara teslim etti. Denize giren vatandaşlar ilk kez huzurlu bir tatilin tadını çıkardı.ARAÇLAR DENETLENDİ
Görevi sadece kumsalla sınırlı kalmayan Martı Timi'nin denetimlerde 3 bin 861 araç sorgusu yapıldı, 54 araca işlem yapılırken, 9 araç ise trafikten men edildi. Ekipler ayrıca 1 çalıntı aracı ele geçirerek sahibine telim etti. Sahildekilerin korkulu rüyası olan motosiklet terörüne geçit verilmedi. 2 bin 135 motosiklet kontrol edilirken 22 motosiklet trafikten men edildi, 3 çalıntı motosiklet bulunarak sahiplerine iade edildi. Gece gündüz demeden ATV ve bisikletler ile kumsalda görev yapan timler, hırsızlık ve yankesicilere göz açtırmadı. Uygulamalarda hırsızlık ve yankesicilik suçundan 24 zanlı çaldıkları malzemelerle birlikte ele geçirildi. Plajlara silahla gelen şahıslarda yapılan incelemede 2 adet ruhsatsız silah ile 15 mermi, 5 adet delici-kesici alet ele geçirildi. Sahta para kullanan 2 kişi ise 3 bin 400 TL sahte paraya birlikte yakalandı. Timler ayrıca 14 işyerine yüksek sesle müzik yayını yapmaktan işlem yaptı.

UYUŞTURUCUYA GEÇİT VERİLMEDİ
Yaz sezonunda uyuşturucu tacirlerinin iştahını kabartan plajlarda Martı Timi'nin dikkati zehir tacirlerine de geçit vermedi. 92 kişi uyuşturucu madde bulunmaktan gözaltına alınırken, üzerlerinde yapılan aramalarda 174 gram esrar, 2.5 gram eroin, 120 gram kokain, 4 gram metamfetamin, 65 adet extacy hap ele geçirildi. Polisin uygulamasında, 127 kişiye ise kabahatler kanuna muhalefetten işlem yapıldığı bildirildi.

HUZUR VE GÜVEN İÇİN
Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, vatandaşın huzur ve güveni için 24 saat görev başında olduklarını söyledi. Suç ve suçlularla mücadelelerinin süreceğini de belirten Uzunkaya, "Vatandaşın huzurunu kaçıran her kim olursa olsun polisi karşısında bulacak. Bu yıl başlattığımız bu uygulama ile sahillerimiz huzur dolu bir mekan oldu" dedi. Uzunkaya, Antalyalıların gördükleri her türlü olumsuzluğu 155 hattına ihbar etmelerini istedi.
BİZE ULAŞIN