Domatese yeşil ışık

Antalyalı domates üreticisine müjde Rus Bakan Yardımcısı Gromiko’den geldi. Bitki güvenliği yönünden bir sorun olmadığını söyleyen Gromiko makul bir sürede karar alınacağını söyledi

Domatese yeşil ışık
Antalya'nın uzun süreden beri beklediği Rusya'ya domates ihracatının açılması yolunda ilk sinyal Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko'dan geldi. Gromiko, Türkiye'den domates ithalatına ilişkin, kısıtlamaların kaldırılması kararının hükümet ve bakanlar kurulu kararı olduğunu belirtti.

TOPLANTILAR YAPILDI
Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı'nın sonunda, iki ülkenin talep ve isteklerinin bir araya getirildiği mutabakat metni hazırlandı. Metne, Türkiye adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Rusya Federasyonu adına Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko imza koydu.

RAPORLAR OLUMLU
Rus Bakan Yardımcısı Gromiko, iki ülke arasında yaşanan talihsiz olayın ardından eski ticaret hacminin tesis edilmesi için çalıştıklarını ifade etti. Gromiko, "Bununla ilgili kısıtlama malum hükümet kararnamesi ile Bakanlar Kurulu tarafından getirildi. Dolayısıyla kaldırılması için aynı usulde karar çıkması gerekiyor. Biz Türk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile gerekli altyapı hazırlıklarını ve çalışmaları yaptık. Bu kısıtlamanın teknik yönden, yani bitki güvenliği yönünden bir mahsuru olmadığına dair kanaatimizi dönüşümüzde hükümetimize bildireceğiz" diye konuştu.

AYLAR SÜRMEYECEKTİR
Domatesle ilgili bir takvim sunamamakla birlikte hükümetin bu konudaki kararı açıklamasıyla sorununun çözüleceğini belirten Gromiko, "Domates ihracatıyla ilgili somut bir tarih vermek zor ama makul bir sürede, aylar sürmeden bir karar alınacağı kanaatindeyiz. Çünkü bu konudaki üreticilerin de önünü görebilme adına net bir karar çıkması bekliyor. Yakın bir gelecekte bu sorunların çözümlenebileceğini düşünüyorum. Çünkü engelleri aşmak için ne tür çalışma yapmamız gerektiği konusunda verimli bir toplantı düzenledik" diye konuştu.

SERA YATIRIMLARI
Rusya'daki sera yatırımlarına da değinen Gromiko, "Kendi üreticimizi korumak için gayret gösteriyoruz. Rusya bir milyar dolar civarında meyve sebze ithalatı gerçekleştiriyor. Biz Türk partnerlerimizle işbirliğine hazırız. Burada temel konu gıda güvenliğinin temin edilmesi, yani üretiminden tüketiciye ulaşana kadar bu tedarik zincirinde ürünlerin sağlıklı olduğunun takip edilebilmesi" dedi. Rus Bakan Yardımcısı ve heyet ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi'ndeki YÖREX'i de gezdi.

TÜRKİYE ÇOK UMUTLU
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş de toplantılar sonunda 'ortak mutabakat metni' ortaya konulduğunu söyledi. Başta sebze ihracatı olmak üzere, beyaz ve kırmızı et ihracatı, domates, patlıcan, nar konularında özel görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Daniş, genel çerçevede de görüşmeler yapıldığını söyledi.

KISA SÜREDE ÇÖZÜLMELİ
Türkiye'den Rusya'ya domates ihracatı konusunda Rusya tarafının teknik hazırlıklarını tamamladığını ifade ettiğini belirten Daniş, "Çünkü domatesin önündeki engel Rusya Federasyonu'nun kararnamesidir ve bunun kalkması gerekiyor. Beklentimiz çok kısa bir sürede, Rusya hükümetinin kararnamede değişikliğe gitmesi ve domates ihracatının önünün açılması. Bunun yanında karantina anlamında bazı görüşmeler vardı. Bunların süratle çözülmesi için kararlar aldık" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN