Meclisten dev projeye onay

Antalya Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Başkan Türel, eleştirilere sert cevap verdi. Türel “Muhalefet çok güzel ortalar yapıyor. Bende 90’a atıyorum” diyerek cevapladı

Meclisten dev projeye onay
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyenin Eylül ayı meclis toplantısı devam oturumunda son dönemde merak edilen konulara açıklık getirdi. Antalya Film Festivali'nden ulusal yarışmanın kaldırıldığı iddialarına cevap veren Türel, "Ulusal yarışma bölümünün kaldırılması söz konusu değil. Yine Türk filmleri bu yarışma içerisinde yerini alır, katılır, hatta ödül alabilir" dedi.

420 YAT KAPASİTELİ OLACAK
Meclis toplantısında Kruvaziyer ve Yat Liman Kompleksi Projesi'ne onay çıktı. Lara Birlik Plajı'na yapılacak projenin Lara sahilini etkilemeyeceğini vurgulayan Türel, "O sahilden bir santim eksilecekse ben bin tane Kruvaziyer Liman'ını Lara sahilinin 1 santimine değişmem" dedi. Antalya'ya gelir düzeyi yüksek turistleri getirmek amacıyla kruvaziyer liman yapmak istediklerini anlatan Türel, "Kruvaziyer limanla sahiller kapatılıyor diye bir takım eleştirileri görüyorum, garipsiyorum. Bu limanları sahilde yapmayıp dağ başına yapacak halimiz yok" diye konuştu. Türel, limana 300 metrenin üzerinde 4 geminin yanaşabileceğini, 420 yat kapasiteli bir marina olacağını ve bir de otelin projede yer alacağını açıkladı. Türel, gemiden karaya ulaşımın deniz altından şeffaf bir tünelden gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

MUHALEFET ORTALIYOR
Konyaaltı Sahil Projesi için borçlanma yetkisi meclise geldiğinde yapılan eleştirilere de cevap veren Menderes Türel, "Bizden önceki dönemde belediye personelinin maaşı ödenemediği için kapı pencere kırıldı. Şimdi personeline borcu olmayan bir belediyeyiz. Bize akıl vermeye kalkıyorlar. Sizin siyasileriniz bana öyle güzel ortalar yapıyor ki bana da 90'a çakmak kalıyor" dedi. Türel, "Belediyeyi batıracak değil, Antalya'ya büyük eserler kazandıracak finansman kaynağı oluşturmak suretiyle geriye rahat ödenebilir bir borçlanmadır. 2013'te Fitch'in raporuna göre Büyükşehir Belediyesinin borcunun gelirine oranı yüzde 125'miş. 2016'da oranı yüzde 45'lere düşürmüşüz. Bize akıl vermeye kalkarlarsa, kendi dönemlerinde bu belediyeyi nasıl batırdıklarını da benim söylemem boynumun borcu. Batırıp, bırakıp çıkıp gitmişsiniz" ifadelerini kullandı. Türel, toplu taşımada kullanmak üzere belediyeye 200 adet otobüs alınacağını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN