Organ naklinde deneyim farkı

Organ naklinde deneyim farkı
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, ABD'de ve Avrupa'da beyin ölümü olan kadavra vericili organ nakillerinin daha fazla olduğunu belirterek, "Ülkemizdeki nakillerin yüzde 80'i canlı vericili. Buradaki bizim tecrübemiz dünyadaki birçok ülkeden çok daha fazla" dedi. Organ Nakli Merkezi Müdürü de olan Aydınlı, canlı vericili karaciğer naklinde önemli bir pozisyonda oldukları için yabancı hastaların da Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi.

TÜRKİYE İYİ YOLDA GİDİYOR
Türkiye'de insanların organ nakli konusunda oldukça duyarlı olduğunu dile getiren Aydınlı, beyin ölümü gerçekleşen ve organlarını bağışlayan bir kişiden, en az üç hastaya nakil yapılabildiğini anlattı. Prof. Aydınlı, Türkiye'de, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi organ bağış oranlarının son yıllarda arttığına dikkati çekti.

DEVLET DESTEĞİ ÖNEMLİ
Hastanelerinde yüz, kalp, karaciğer, kol gibi her alanda başarılı nakiller gerçekleştirildiğine işaret eden Aydınlı, halen karaciğer bekleyen 100, böbrek bekleyen bin 800 civarında hasta olduğunu dile getirdi. Başhekim Aydınlı, "Devletimiz ameliyatlarını, takiplerini yaptırıyor, ilaçlarını veriyor. Bence bu bizim için büyük bir avantaj" dedi.
BİZE ULAŞIN